minkälainen vahvistin pitää hankkia kun on 2 telkkaria ja tietokone saman lähön alla kaapeliverkossa! heti kun laittaa toisen telkkarin piuhan kiinni niin kuva rupee pätkii molemmissa telkkareissa! tällähetkellä kiinni pari T-haarotinta peräkkäin, ja varmasti tässä osasyy, mutta asunnossa ei ole muita lähtöjä!
antennivahvistin kaapeliverkkoon?
xoukki
46297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Osta laadukas jaotin ja vahvistin tai vahvistin, jossa on valmiina useampi lähtö.
Kaapeliverkkoon käy samanlaiset vahvistimet kuin antennipuolellakin, mutta kaapeliin voi olla syytä hankkia tehokkaampi vahvistin, koska kanavanippuja on enemmän. Tosin diginiput ei taida kuormittaa yhtä paljon kuin lukuisat analogiset kanavat ennen vanhaan.
Vahvistusta ei välttämättä tarvitse kovin paljoa.
vahvistimia tarvita tarkista liitokset ja laita se toinen haaroitin eripaikkaan,niin etteivät ole peräkkäin
Kaapeliverkossa tuskin tarvitaan vahvistusta jos sulla vain kolme laittetta on. Todennäköisesti ne sinun käyttämäsi "T-haarottimet" on huonoja. Niitä on liikkeellä esim sellaisia valkoisia muovisia joilla ei tee yhtään mitään. Voi sinne vahvistimenkin laittaa jos löytää selalisen missä on kolme lähtöä. Niissä on ainakin yleensä sovitukset kunnossa.
Onko kerrostalosi antenniverkko tarpeeksi hyvässä kunnossa? Kannattaa lukaista nämä opukset.
Kerros- ja rivitalot
http://www.sant.fi/pdf/yhteisantenniopas.pdf
Pien- ja omakotitalot
http://www.sant.fi/pdf/pientalon_antenniopas.pdf