Zyxel 660HW-61:aan ei saa resetoinnin jälkeen yhteyttä tietokoneelta

Epätietoinen saaristosta

Resetoin Zyxel 660HW-61:n WLAN ADSL modeemin kun Nintendo DS ei löytänyt sitä. Tämän jälkeen en ole päässyt kiinni modeemin konfigurointiohjelmaan (192.168.1.1) tietokoneen LAN:lla. LAN piuha kunnossa. Modeemi kunnossa valojen perusteella ja oli kunnossa resetointiin asti. Siis onko muuta mahdollisuutta kun rikki oleva tietokoneen verkkokortti tai paukahtanut modeemi. Konfigurointiohjelmaan on pakko päästä, jotta pääsee muuttamaan vci arvon (päästäkseen nettiin) ja myöhemmin asentamaan salauksen. Kiitos tietokonetohtoreille etukäteen.

9

3387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • share_the_pain

      http://192.168.1.1 ?

      itselläni ei ole ollut saman modeemin kanssa resetoiniongelmia.
      tuskinpa sulla mikään rikki on, siinä on joku ihan niin pieni juttu ettei sitä heti tajua kun ajattelee liian monimutkaisesti; kokemusta on :)

      • share_the_pain

        jälkeen se salasana on se 12345? muistaakseni.
        eli sekin resetoituu.


    • uutta firmwareakin

      Olisikohan modeemissa tehdasasetuksissa oletuksena siltaava tila? Mikä IP-osoite on nyt mikrollasi (esim. komentopromptissa IPCONFIG). Mikrosi IP-osoitteen pitää myös olla 192.168.1 -jotain, jotta pääsisit hallintaohjelmaan. Eli vaihda mikron IP-osoite verkkoasetuksista tilapäisesti, jotta pääsisit hallintaohjelmaan, esim. 192.168.1.33.

      Voit muuten asentaa siihen samalla sellaisen firmwaren, jossa on jo valmiiksi haluamasi VPI- ja VCI-arvot (löytyy vaihtoehdot 0/33 ja 0/100), sekä siltaava tai reitittävä tila. Ei tarvitse sitten resetoinnin jälkeen mennä niitä vaihtamaan.

      Täältä
      http://www.zyxel.fi/web/support_category.php?ProgramNo=PRG2008001
      (jossa on myös korjaava firmware joissakin vanhemmissa P660HW-61:ssa esiintyvään palomuuriongelmaan OP-verkkopankissa ja siitäkin on kahdet eri versiot 0/100 ja 0/33)

      Firmwaret ZyXEL P660HW-61 -mallille:
      http://support.zyxel.fi/P660HW-61/

      Vastaava uudemmalle mallille ZyXEL P660HW-D1:
      http://support.zyxel.fi/P660HW-D1/

      • Epätietoinen saaristosta

        Kokeilin yhteyttä eilen staattisella ip:lla, ei päästänyt edelleenkään konfigurointitilaan, mikä on edellytys myös firmaware-päivitykselle. Kiitos kuitenkin firmware-päivitysosoitteista


      • kumpaa käytät
        Epätietoinen saaristosta kirjoitti:

        Kokeilin yhteyttä eilen staattisella ip:lla, ei päästänyt edelleenkään konfigurointitilaan, mikä on edellytys myös firmaware-päivitykselle. Kiitos kuitenkin firmware-päivitysosoitteista

        Oletko käyttänyt WLAN-yhteyttä normaalisti?

        Jos olet käyttänyt WLAN-yhteyttä ja nyt haluat käyttää verkkokaapelia, disabloi se WLAN-yhteytesi (sekä muut tarpeettomat verkkoyhteydet) verkkoasetuksista ja enabloi verjjikaapeliyhteys ja laita sille se IP-osoite. Sitten käynnistä nettiselain ja mene modeemin konfigurointiohjelman osoitteeseen.
        Varmista, että sinulla on verkkokaapeli kiinni modeemin ja mikron välillä. Syttyykö modeemissa ledi 1-4 sen mukaan, mihin kohti olet kaapelin kytkenyt? :)


    • ei edes resetointi onnistu

      joo, eikä pidä aina pitää itseään syyllisenä, jos ei näiden ihmepelien kanssa tule toimeen. sama ongelma ja ihan yllättäen ilmennyt. jos joku sanoo, ettei laitteessa ole vikaa niin minä olisin toista mieltä. nykyisten tekniikan ihmeiden kanssa on näköjään hyväksyttävä kaikki - myös toimimattomuus jo puolen vuoden käytön jälkeen.

      • sitten homma hoituu

        Jos laite on rikki, eikä syynä ole ukonilma, saat saat sen noin uutena vaihdettua (tai korjattua) takuuseen.

        Mutta sinun kyllä kannattaa ennen laitteen viemistä takuukorjaukseen kysyä jotakuta, joka tulee noiden ihmepelien kanssa toimeen, kokeilemaan modeemiasi ja neuvomaan sinua kädestä pitäen. :)

        Resetointi palauttaa modeemiin tehdasasetukset, joten modeemissa voi olla resetoinnin jälkeen väärät asetukset... Ainakin operaattorikohtaiset VPI- ja VCI-arvot voivat olla väärät. Resetointi myös nollaa WLANin salausasetukset.


      • oooo

        viimesellä onnistui. sain neuvoa yhteydentoimittajalta, mutta parhaat ohjeet ovat nuo valmistajan omat. vähän piti säveltää, kun ohje oli xp:n itsellä vista. ei ihan oikein menneet ammattilaisen ohjeetkaan, ymmärrettävää kun joutuu maalikkoa ohjeistamaan.
        monissa ohjeissa puuttu jokin ihan pieni seikka, jota äkkinäinen ei hoksaa. ja sitten onkin ihmeissään kun homma ei pelitä.
        PS. vielä kun saisi topparin paivittymään...


      • tahtootietää
        oooo kirjoitti:

        viimesellä onnistui. sain neuvoa yhteydentoimittajalta, mutta parhaat ohjeet ovat nuo valmistajan omat. vähän piti säveltää, kun ohje oli xp:n itsellä vista. ei ihan oikein menneet ammattilaisen ohjeetkaan, ymmärrettävää kun joutuu maalikkoa ohjeistamaan.
        monissa ohjeissa puuttu jokin ihan pieni seikka, jota äkkinäinen ei hoksaa. ja sitten onkin ihmeissään kun homma ei pelitä.
        PS. vielä kun saisi topparin paivittymään...

        Mikä siinä sitten lopulta oli "poikittain" ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      244
      5811
    2. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      30
      4254
    3. Taas varoitusta lumesta ja jäästä

      Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,
      Maailman menoa
      21
      2460
    4. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      307
      2255
    5. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      48
      1461
    6. Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?

      Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?
      Suhteet
      161
      1329
    7. Örebro kuolleet lisääntyy.

      Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.
      Maailman menoa
      139
      1253
    8. Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.

      https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin
      Maailman menoa
      133
      1237
    9. Sulla on upeat pakarahalihakset

      todella hyvä muoto...
      Ikävä
      35
      1014
    10. J. Et tullut.

      Ei se mitään. Perjantaina tulee joku muu. M.
      Ikävä
      171
      944
    Aihe