Roomster kokemuksia

Millaisia kokemuksia Roomsterista noin yleensäkkin. Entä eri moottori vaihtoehdot, lähinnä 1,6 bensa tai 1,9 tdi olis harkinnassa.Eli kaikki kokemusperäinen tieto otetaan kiitoksella vastaan.
92108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

kukaan meinaa sulle vastata,niin minäpä kerron.Itselläni ei roomsteria ole,mutta kaverilla on.Viime vuoden alkupuolella hankittu uutena,ajettu nyt vajaa 30000.1.6 bensakone.Hyvin sillä on menny sen kanssa,ei vikoja/vaivoja.Ei mikään raketti sillä koneella,mutta ihan ok kuiteskin.Kuulemma kohtuu pieniruokainenkin.Olen joskus ajanut itsekin ja hyvältähän tuo vaikutti.Voisin ostaa itsekin.

Äänestä

Itellä on vain vajaa 16000 km ajettu 1,9 TDI. Autossa ei ole ilmennyt muuta vikaa kuin kuskin turvavyön (ajoittainen) laiska rullautuminen pois noustessani. Ostohetkellä todettuja puutteita: ei automaattilootaa eikä sähkölämmitteistä etulasia. Voin kyllä Roomsteria suositella, jos nuo em:t eivät ole pakollisia tarpeita.

Äänestä

Mulla on reilun viikon päästä ollut vuoden 1,9l TDI Roomster. Hyvin on pelittänyt, taulussa nyt noin 23500 km. Kerran määräaikaishuollettu. Rekisterikilven valosta lamppu vaihdettu.

Äänestä

Roomsterista minulla ei ole kokemusta, mutta 9 kk vastaavasta kaappiautomallista Praktikista, jolla sahasin Wienin ja Prahan väliä noin 22000 km. Olin siis keikkahommissa etelämpänä.
Sen verran tykästyin autoon, että täällä Suomessa tilaan itselleni Roomsterin, kun näyttää siltä, että työsuhde ja työsuhdeautoilu riisikupilla loppuu ehkä piankin.
Praktikin kone oli muistaakseni vajaa 1200 cm3, noin 50 kW ottomoottori. Käytännössä se oli liian pieni, jos oli kaappi täynnä painavia koneita ja varsin silloin, jos oli vielä peräkärryllinen roipetta takana. Haaveenani on siten nyt iso diesel.

Viosta: rengasrikko kerran (pop-niitin piikki, ehkä vielä omasta rivetistä). Kulki muuten talvellakin Alpeilla hyvin nastarengaskiellosta huolimati.

Äänestä
  • Niin, tuo uusi 1.4 tsi joka tuli Octaviaan sopisi varmaan Roomsteriin loistavasti.Tiesittekö muuten että Roomsterissa on pidempi akseliväli kuin Ocussa, ( Skoodan esitteen mukaan ).Tsekkasin myös ultimatevw comista Roomster palstaa.Jotain pikkuhäikkää esiintynyt, radio,lukot..ym. Myös takasivu-ikkunat ei pysy auki kovilla pakkasilla (siis jäätyvät ).

    Äänestä

Eilen tilasin - paloautonpunaisen (vaimo valitsi).
Kokemuksia alkaa kertyä vapun jälkeen.

Myyjä saa arvosanan 8-. Koemielessä kysyin caster- ja camber-kulmien arvot. Ei tiennyt. Ei varmaan edes sitä, mitä ne ovat. Ajo-ominaisuuksia kyllä kehui vuolaasti.

Äänestä
  • ei myyjältä kovin usein a-ostaja tollaisia kysy(tärkeät kulmat).. tartekkaan tietää, tiedätkös muuten sinä, mikä on lehmänhännän vedin!!?

    Äänestä

  • ettäskehtaat kirjoitti:

    ei myyjältä kovin usein a-ostaja tollaisia kysy(tärkeät kulmat).. tartekkaan tietää, tiedätkös muuten sinä, mikä on lehmänhännän vedin!!?

    Vaikka olenkin agraariyhteisöstä lähtenyt kaupunkiin teknikon oppiin, en assosioi vedintä mihinkään paikkaan Skodassa. Luontevinta olisi kai kutsua hihnankiristintä tuolla nimellä.

    Lehmänhännän vetäjänä olen lapsuudessa ollut moniaita kertoja. Luepa virikkeeksi vähän vanhempaa tekstiä:
    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000024&conference=1500000000000141&posting=22000000005505457

    Äänestä

  • Hyvä myyjä olisi tunnustaut tietämättömyytensä ja selvittänyt kärppänä asian esim. huoltomanuaalista.

    Olen minäkin joskus kysellyt automyyjältä vaikeita, kuten iskunpituutta (joka lienee keskeisimpiä asioita moottorin sitkeyttä arvioitaessa). Oli ruotsalaismerkin kauppa ja 1980-lukua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Järkipeli kirjoitti:

Millaisia kokemuksia Roomsterista noin yleensäkkin. Entä eri moottori vaihtoehdot, lähinnä 1,6 bensa tai 1,9 tdi olis harkinnassa.Eli kaikki kokemusperäinen tieto otetaan kiitoksella vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu