Korvissa sirisee

mita ihmetta tama on

Korvissani on ruvennut sirisemaan. Yleensa sirinaa ei kuulu normaalina valveillaoloaikana, vaan heraan aamuyosta aanekkaaseen sirinaa, jonka alkuperan on vain ja ainoastaan omasta paastani.

Mita ihmetta tama on ja pitaisiko olla huolissaan?

12

15767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on selvästi

      TINNITUSta eli korvien soimista. Yleensä se juuri ilmenee kun ympäristö on hiljainen. Ei ole vaarallista, mutta hyvin epämukavaa se on. Jos asia vaivaa, niin käy lääkärissä. Jos siihen liittyy kuulon huononemista niin kuulotutkimus olisi aiheellinen. Niin ja tinnitus eli korvien soiminen voimistuu mitä enemmän siihen keskittyy.

      • alkup.

        Tama ei ole korvien soimista vaan sirinaa, aivan kuin kova-aaninen sahkojannite. Voiko tinnitus ilmeta myos nain?


      • voi ilmetä
        alkup. kirjoitti:

        Tama ei ole korvien soimista vaan sirinaa, aivan kuin kova-aaninen sahkojannite. Voiko tinnitus ilmeta myos nain?

        matalista äänistä hyvin korkeisiin ääniin. Mutta mene hyvä ihminen lääkäriin, kun asia noin kovasti mietityttää.


      • jatkuva kihinä
        alkup. kirjoitti:

        Tama ei ole korvien soimista vaan sirinaa, aivan kuin kova-aaninen sahkojannite. Voiko tinnitus ilmeta myos nain?

        Sitä on jatkunut jo 20v. Tulkitsen tämän aivojen aktiivisuustilaksi. Tähän on jo tottunut.
        Jos nyt aivojani kuvattaisiin sillä? laitteella voitaisiin nähdä aivojen vilkas toiminta.

        Olisin huolestunut, elleivät aivot mitenkään "kihisisi".


      • on myös
        voi ilmetä kirjoitti:

        matalista äänistä hyvin korkeisiin ääniin. Mutta mene hyvä ihminen lääkäriin, kun asia noin kovasti mietityttää.

        kaksiääninen vinkuva ääni, oikeassa korvassa on noin 8kHz ja Toinen vähän alempana, lisäksi molemnmissa korvissa on kohinaa johon on lisättynä kitaransoittajille tuttu wahwah efekti.

        Tuo kohina tuli jo muksuna kroonistuneen angiinan aiheuttamien voimakkaiden penisiliinikuurien jälkiseurauksena ja toinen vinku aivan korvan vieressä varoittamatta ammutusta kiväärinlaukauksesta ja toista en enää muista.

        Kyllä niihin lopulta tottuu kun on pakko.


      • JPQ
        jatkuva kihinä kirjoitti:

        Sitä on jatkunut jo 20v. Tulkitsen tämän aivojen aktiivisuustilaksi. Tähän on jo tottunut.
        Jos nyt aivojani kuvattaisiin sillä? laitteella voitaisiin nähdä aivojen vilkas toiminta.

        Olisin huolestunut, elleivät aivot mitenkään "kihisisi".

        Tinnitus äänet ovat todella laajalla kirjolla ja kaikkia syitä ei edes tiedetä...


      • Peeeeetu
        JPQ kirjoitti:

        Tinnitus äänet ovat todella laajalla kirjolla ja kaikkia syitä ei edes tiedetä...

        Aamulla heräsin ja kiinnitin huomiota korvien sirinään. Nyt tuota on jatkunut koko päivän. Ei ole ennen vaivannut. Ihmeelistä.


      • Peeeeetu
        Peeeeetu kirjoitti:

        Aamulla heräsin ja kiinnitin huomiota korvien sirinään. Nyt tuota on jatkunut koko päivän. Ei ole ennen vaivannut. Ihmeelistä.

        Nyt tuota sirinää (välillä todella voimakasta) on kestänyt tauotta 5 päivää. Öisin ei saa juurikaan nukuttua ja kun eilen kävin lääkärissä, niin lääkäri puhui lyhyen tutkimuksen jälkeen kuulovammasta. Aika masentunut olo on ja tulevaisuus näyttää harmaalta. Miten tämän päässä meluavan heinäsirkkaparven kanssa jaksaa elää loppuelämän? Tarkoitus on varata lähiaikoina aika toiselle lääkärille, jotta saa lisää selkoa vaivastani.


    • KORVISSA SIRISEE

      Sirinä korvissa johtuu yleensä siitä etteivät korvat ilmastoidu, Tämä johtuu siitä kun nielu on yhteydessä korviin ja jokin allerginenreaktio tai poskiontelotulehdus turvottaa nielua ja niitä korvaputkia mitkä alkaa nielusta, niin ilma ei kierrä siellä kunnolla. Laita ikkuna rakoselle ja ulko-ovo auki, niin ikkuna alkaa viheltämään, tässä sama homma. Hoitona on saada turvotus laskemaan. Varsinkin aamuisin on kurkku täynnä limaa, niin myös ne korvareiät, kun nouset ylös lima valuu pois sieltä korvaputkista ja samalla heinäsirkat lopettaa soittamisen. Kerron tämän omasta vuoden sirinäkokemuksestani. Vuoden sisällä 6 poskiontelotulehdusta ja lähes jatkuva sirinä. Kunnes sattumalta muutimme pois hienosta kerrostalo-osakkeestamme, ja kas kummaa sirinä loppui. Myöhemmin kuulin että talon ulkopuolet pintalevyjen alta ovat ihan homeessa! Niin ja kävin 8 kertaa lääkäreillä,eikä kukaan niistä ensimmäisestä seitsemästä tiennyt mistä se johtuu, kahdeksas oli professori joka opettaa yliopistossa kurkku ja korvasairauksia, osasi kertoa että korvani eivät ilmastoidu kun on käytävät turvonneet poskiontelotulehduksen vuoksi. Hän ei tietenkään tiennyt mistä toistuva tulehdus johtui. Prklen HOMETALOT ):/

      • Mhb.t käyttöön!

        Mhb.lla saadaan ihmeitä aikaan!
        ____________________________________
        Tuossa yksinkertainen mutta tehokas temppu:

        .............jatkuu.
        Lisäohje korvatulehduksesta kärsivälle potilaalle:
        Vaihda tyynyt sellaisiksi joiden täyte on Polyesteri kuitu ja tyynyn päällinen on Cottoni. Tällä saadaan korvakäytävä "ilmastoitumaan", kun potilas nukkuu "kipeä korva tyynyä vasten".
        Huomaa että keinokuitu ei kerää kosteutta. Jatkuu...........

        http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Ohjeita_maitohappobakteerin_kaytosta.html


      • Muuan62

        Höpö höpöä


    • alf4775

      Kallonpohjan/niskan lihakset jumissa, kun jännitys laukee tuntuu että semmonen 200desipelin rääkäsy korvassa ja sirinä loppuu siihen. Jos Tulee euforinen/hyvä -olo jälkeen päin mahdollisesti varoitus psykoosista tai epilepsiasta jos oireet täsmää kannattaa kertoa sille lekurille mahdollisest väärästä diaknoosista ja mahollisuutta saada piuhat päähän kun siristää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1546
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      91
      1460
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      191
      900
    5. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      777
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      103
      767
    7. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      731
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      730
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      694
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      683
    Aihe