Ajattelin hommata kevääksi ja kesäksi 4-tahti moposkootterin työmatkoille. Jos kriteerinä olisi pelkästään kiihtyvyys, niin löytyykö huomattavia eroja? Siis mikä 4-tahti skode kiihtyy parhaiten siihen 45km/h? Kaikki kiihtyy tietysti huonosti mutta löytyykö siis eroja?
Skootterin kiihtyvyys
3
2085
Vastaukset
- uuule
nelari on tyypillisesti laiska kiihtymään. 2-tahtiskootterit on taasen kuristuksilla tehty "hengettömiksi". Eli mopo on aina mopo ja sillä tavoin siihen pitää asennoitua.
Positiivinen yllättäjä mopojen joukossa: Peugeot ludix. Halpa ja halvalla tehty, mutta: Keveissä raameissa yksi kaikkein parhaita mopon koneita. Peugeot jet-forcessa sama kone vaikka ko. skootteri paljon painavampi. Ludix siis erityisen pirteä jo vakionakin.
Kyllä tuommoinen kiinan nelarikin asian ajaa ihan täysin. - Anonyymi
Olen polkupyörään laittanut 50cc 1 vaihteisen moottorin kokeilin sen kiihtyvyyttä 0-402m aika oli29.5sekuntia 0-83 kmh huiput otti 330 m kohdalla. Että koettakaa niihin mopoihin saada vauhtia etten polkupyörällä ohita.
- Anonyymi
Mikä hekuma se on kiihtyvyys?
Eikös normaani eteneminen on järkevin ja säästää sinun polttoainekuluissa.
Tossa koulukaveri kiihdytti 50 alueellla, että kerkiää takavaloista läpi.
Ne meille kääntyjille yleensä menee punaiselle,.
Eli normaalisti ja viisaat odottavat, kerkiää sitä silloinkin.
Kaveri kiihdytti ja taisi olla hieman yli 60 ja 170 euron sakko.
Ei tyhmyydestä saa palkinnon.
Asennetta ukot. Eli se asenne rakennetaan tuossa iässä.
Itsellä on ollut jo aikoinaan Kavasakin tappokone alla- liikenteessä, mutta ei vahinkoja, aivan asennejuttujen kautta.
Tuossa naapurin isäntä ei ottanut jälkipolvelleen kummalekaan kaskova, normaali liikennevakuutus.
Kas, pojat ajoivat aivan järkevästi, autokorttiin asti, ilman vahinkoja, mutta kaverit sitten revittivät itselleen vahinkoja.
Kasko kaksipyöräiseen pitäisi lopettaa, jos ei osaa ajaa, niin maksaa itse vahingot.
Turhaa sitä on maksattaa toisilla pyöräilijöillä.
Suosittelisin mopoihin ja kevareihin se, että normaali vakuutus ja jos tahalteen aiheuttaa piittaamattomuuden mukaan vahingon, niin vähennetään korvaukset.
Eli voi joutua maksamaan.
Käy kuin eräs autoilija, ajoi keräilyarvoisen ajoneuvon vastapuolelta ja vakuutus ei kaikkia korvannut. Nyt oikeus maksatti vahingon aiheuttajalta sen erotuksen.
Eli maksuun tuli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1904325Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1133755Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma453270Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest252590- 1972419
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem222359Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu351586- 1021369
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1451280Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja261260