AUK:iin pääsee liian helposti ja sinne jopa pakotetaan, joten taso ei voi olla kova. Omasta komppaniasta lähti/pakotetiin AUK:iin sellaisia säkkejä ja armeijaa vihaavia tyyppejä, että en ihmettele yhtään, miten jatkuvasti kuulee simputuksesta.
Sattumoisin RUK:iin päässeet ovat tehneet töitä sinne pääsemiseksi, ja ovat muutenkin motivoituneita "työhönsä". Harvoin, jos koskaan, kuulee upseerikokelaan simputtaneen alaisiaan.(Jos tiedätte jonkun jutun niin pistäkää linkkiä).
Alikersantit simputtajia.
4
1710
Vastaukset
- htgedh
"pääsee liian helposti ja sinne jopa pakotetaan, joten taso ei voi olla kova."
Pääsee? Mitkä sinne on pääsyvaateet? Vai tarkoitatko paskalla kunnolla pääsee jo?
Mikä on minimi cooperissa, että sinne RuKkiin pääsee? Olen kans kuullu, että vänrikistä ylöspäin on motivoituneita, sitten miehistössä spollet kuulemma tykkää..- vänskäa
yksikköön RUK:ssa menee.. Ite kävin sissik:n ja siel oli raja kait 3000m, koska jokainen siellä juoksi yli 3000m cooperissa.
No myönnetään, että ehkä hieman yleistin, mutta ainakin Santiksen AUK:iin pääsee, jos on vain halukas. Cooperin tuloksella ei ole mitään merkitystä.
- Ryhmässä vauhtia
Harvoin kuulee varusmiesjohtajan paskakohtelusta, koska vähemmällä pääsee kun ottaa paskaa niskaan ja antaa asian olla.
Kyllä rukkilainen meitä osasi juoksuttaa -93 pitkin metsää omana rangaistuksenaan. Itse otti miehekkäästi neiti-karttalaukun olalle, kun joukkueella oli taisteluvarustus. Että oman esimerkin johtamista, just. Sissiväijytyksessä kun "ammuin" napin otsaan niin määräsi kuolemaan, jotta sai yllätysiskuharjoituksensa voittopuolisena finaaliin. Paskaako siinä oppilaana mussuttamaan ja pilaamaan toisen voitonriemua :*)
Mutta tämä _ainoa_ poikkeus noissa neljässä kokelaassa. Siis ainakin 75% on erinomaista ja kannustavaa ainesta!
Ja olen samaa mieltä, kun on RUKkiin sisälle päässyt, poistuu tarve päteä. Voi keskittyä johtajana toimimiseen.
Jos kessunatsat pistettäisiin jakoon heti AUKin päätyttyä, jäisi alipäällystöltäkin pätemisen tarve pois. JA: Alipäällystön ylennykset voisi jakaa objektiivisin perustein kuten RUK:n läpipääsyä arvioidaan, eikä kantahenkilökunnan perseennuolentaperusteella. Nyt kovin mouho nappaa natsat.
Miehistön korpeilla natsat tulevat vielä enempi tsägä-perusteisesti. Ehkä persusnuolentakin auttaa, en tiedä. - isuzu
Totta,näin on .Ei yksikään kokelas käyttäydy kuin kakaramaisimmat alikersantit.Tosin useat heistä ovat ryhmänjohtajakaudellaan kerrankin esimiesasemassa.Reserviin siirtyessään taas putkimiehiä ja timpureita,eli johtaja-asema väliaikainen.Ja päähän se esimiesasema nousee,tottakai.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 94924
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54868Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61798Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa141698- 65665
- 78521
- 39498
- 40486
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86477Olit kyllä niin
Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki44467