Suomen tutkimus
katsokaa toduus
1212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Lidl ryhtyy kouluttamaan merkonomeja
13.01.2009 17:33
Kauppaketju Lidl ryhtyy kouluttamaan omia merkonomeja. Lidl tekee yhteistyötä ulkopuolisten aikuiskouluttajien kanssa.
Koulutus alkaa tällä viikolla Helsingissä, Tampereella, Jyväskylässä ja Oulussa. Työnsä ohella merkonomiopintoja suorittavia lidliläisiä on koulun penkillä yhteensä 65.
Opintokokonaisuudesta vastaavan helsinkiläisen Amiedun rehtori Timo Karkola arvioi, että koulutuksen järjestäminen on Suomessa murroksessa. Hän pitää yrityksen strategioita tukevaa räätälöintiä koulutuksen suuntana.
Lidlin merkonomitutkinnon suorittaminen kestää 2,5 vuotta. Suurin osa opetuksesta tapahtuu työssä. Myös verkko-opetus kuuluu tutkintoon.
Lidl on ensimmäinen Suomeen rantautunut ulkomainen päivittäistavaraketju. Lidl aloitti Suomessa vuonna 2002. Tällä hetkellä maassa on 129 myymälää ja noin 8000 työntekijää.
(MTV3-STT)