Onko liikkeellä?Ripulia?Oksentelua?
Vatsatauti
//oo
81125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...
käsien puhtaudesta ja siitä, että ei vie sormia suuhun, estää mahataudin aikalailla varmasti.
mitään ja teippaamalla suunsa ja sieraimensa kiinni, voi myös välttyä ripulilta. Missään nimessä ei saa mennä syömään niitä karvakäsien kebabeita tai pizzoja joihin majoneesi ruiskitaan omasta ympärileikatusta ruutasta.
Ihmiset luulevat, että mahataitia ns. on liikkeellä. Fakta on se, ettei mahatautia ole itsestään koskaan liikkeellä. Se alkaa siitä, kun käsihygienia ei ole kunnossa! Ja sitten mennään syömään likaisin käsin.
Varmaan hyvin moni suomalaienn on käynyt yleisessä veskissä ja asioiden hoitamisen jälkeen pessyt kätensä SAIPPUALLA, kun koppi vieressa aikeaa ja sieltä tulee hemmo viruuttamaan kätensä pelkällä vedellä! Sitten ollaan 30 sekuntia myöhemmin peräkkäin työpaikan ruokalan jonossa!
Voi jumaliste kuinka epähygienisia ihmiset ovat! Näen tätä päivittäin! Järkyttävää. Ja sitten näkee ihmisiä, jotka tuleavt ulko-ovesta sisään, jättävät takin naulaan ja kävelevät ruokalaan ja ovat hekeä myöhemin leikkaamassa leipää paljain käsin!
Hei, haloo! Miksi käsienpesualtaat ovat vain käymälässä? Jokainenhan joutuu viimeisenä ennen ruokailua pesemään kätensä saippualla! Eikö työpaikan ruokalassa voi olla siinä ruokajonon vieressä paria lavuaaria ja nestesaippuaa, että jokainen saa HELPOSTI pestyä kätensä juuri ennen ruokailun aloittamista!
Hyi teitä epähygieniset ihmiset.
Eikä mitenkään piikittelynä, mutta itse en ole viimeisen 15 uovden aikana ollut kertaakaan mahataudissa; en Suomessa enkä ulkomailla. Toki käsihygienianinkin on lähes sairaalloisen tarkkaa!
Pyyntö kaikille: Pestäänhän kädet SAIPPUALLA AINA ennen ruokailua, joko?
Käsien pesu auttaa influenssan ja räkätautienkin leviämiseen. Ärsyttävimpiä on kuitenkin ihmiset, jotka yskivät suoraan päin toisia. Ja sitten perustelevat, että kyllä sen tartunnan aina jostain saa.
Mutta entäs päskijät?
Norovirus on siitä hankalampi, että se tarttuu myös aerosolitartuntana eli pelkän hengitysilman välityksellä. Kun flunssavirus leviää hengitysilman mukana noin metrin verran (se on aika painava kaveri), niin norovirus voi levitä metritolkulla, koska se on pieni ja kevyt. Siis normaalisti hengitettäessä.
Jos ihmien yskii tai aivastaan, saavat pöpöt sellaisen lähdön, että voivat lentää kymmenen metriä.
Ainakin torin varrella oleva, siis Yrjönkadun pizzeria tekee niin hyvää tavaraa, että ei pitäisi kenenkään valittaa.Söpöjä nuoria perheitä.
Valitettavasti kaupoissa, busseissa, juuri tartunnan saaneiden ihmisten kanssa, jotka eivät vielä oireile, ei pysty tautotta pitämään käsiään pesussa tai vahtimaan etteikö sipaisisi vaikkapa tuulen heittämää tukkaa suupielestään. Noro tarttuu pelkästä kättelystä.
Tietysti pahasti bakteerikammoinen voi pitää koko kevättalven kumihanskoja kädessään, ja muistaa vaihtaa niitä tunnin välein.
Lapseni sairastui norovirukseen ja sen jälkeen kaikki muutkin perheestä. KAIKKI pesivät käsiään JATKUVASTI. Jokaikisen kädet olivat pienillä haavoilla, koska käsiä pestiin koko ajan. Vainoharhaisin jopa käytti hanskoja, muttei sekään auttanut. Kannattaa ehkä ottaa selvää miten eri mahataudit leviävät, ennenkuin tulee tänne saarnaamaan käsienpesusta... :D