Kyllä on reteetä kyytiä!!! Ohjaus on todella hyvä, niin kuin ovat testeissä suitsuttaneet. Jousitus on eurooppalaistunut, mikä on asvalttiajossa ihan hyvä asia. Saas nähdä, kun kokeilee soratiellä. Mittaristo on ihan älyttömän selkeä. En ole vastaavaan ihan heti törmännyt.
Hiljainen on kulku. Kuusilovinen manuaali todella hienostunut, vaikka etukäteen hiukan pelkäsin.
Ovet menevät jenkkityyliin lukkoon hetken kuluttua lähdöstä. En tiedä onko niin tarpeellista. Ei tämä sentään valtionpäämiestason auto ehkä ole, vaikka komea onkin.
Hiljainen on kulku. Kuusilovinen manuaali todella hienostunut, vaikka etukäteen hiukan pelkäsin.
Ovet menevät jenkkityyliin lukkoon hetken kuluttua lähdöstä. En tiedä onko niin tarpeellista. Ei tämä sentään valtionpäämiestason auto ehkä ole, vaikka komea onkin.
Vastaukset 41
Vanhimmat
odottelen milloin on kärry valmiina noudettavaksi.Mukavat alkukommentit.Edellisen onjaus oli kyllä onneton tekele(sähköinen).Muuten ei moitittavaa.Kai joku alkaa kohta lokaa heittämään
että on parantunut mutta "ei ole eurooppalaisten kilpailijoidensa tasolla". Eli se siitä.
Tai siis siitä sanottiin, että alkaa olla jo lähellä eurooppalaisten kilpailijoiden tasoa, ja on jo niin hyvä, ettiä ohjauksen vuoksi enää tarvitse jättää autoa ostamatta, eli se siitä. Jos jollekin pitää vielä olla parempi ohjaus, niin sanon että pitää jo ihmisen kyllä olla ajotaidoton ajovammainen apina?
Tuo kommentti oli yhden miehen mielipide, eli Ajovalo.netin ylläpitäjän. Esimerkiksi Auto-Motor-und-Sport kehui todella paljon Avensiksen ohjausta. Isompi vaikuttaja?
eurooppalaisten tasolle. Tosin pitäisi saada monta muutakin asiaa kuntoon, mm. ruosteenesto, tilat ja laatu.
Täällä elellään avoisesti 60-likua kun ruosteenestona vedettiin pikikerros pohhjaan ja sen paksuuden arveltiin tuovan ikää autolle.
Totuus on kuitenkin se, että peli on jo menetetty, jos autoa aletaan kasaamisen jälkeen paikkailla massoilla sun muilla vippaskonsteilla.
Auton suunnittelun pitää toteuttaa siten, että myöhemmille käsittelyille ei ole tarvetta auton elinkaaren aikana.
Töyotalla on päädytty siihen, että 15 vuotta riittää korille,tänä aikana se ei saa puhjeta ja näinhän ne myös käytännössä kestävät.
Kokemusta tästä on varmaan monella muullakin kuin itselläni, vanhin käytössä oleva on nyt 21 vuotta vanha ja edelleenkin hitsaamaton, ruostetta toki alkaa näkyä, mutta niin pitääkin olla, ei näy muutkaan piekipaikatut olevan sen kummosemmassa kunnossa kuin tämä käsittelemätön.
Samoin tekniikka 500000km riittää pikkuautolle, kuitenkin siten, että normaalien vaihto-osien autoon ei vaihdella niveliä, laakereitayms. suurempaa remonttia kaipaavia osia.
Joten laadussa eurooppalaiset ovat sen 30 vuotta jäljessä.
Moottoreitakin VW miehet tuntuvat moittivan, mutta mitäs VW tarjoaa moottoripuolella, 1.4l moottoriin on isketty ahdin alakertaa huomioimatta, tälläinen auto tulee olemaan kotiväen mieleinen heit ensimetreistä alkaen, sillä käytettynä moista kyhäelmää ei kukaan huoli.
Toyotalla kuitenkin on tarjota vapaastihengittävä 132hp kone jo 1.6l, kenellä euroopplaisella löytyy vastaava?
tottakai autossa pitää olla kunnon sinkitys, Toyotassa ei ole.
Kysypä asiantuntijoilta mitä he ovat mieltä ruostesuojauksesta (siis massauksesta) se on ehdottoman tärkeää. Televisiossa 45 minuuttia ohjelmassa katsastusviranomaiset painottivat ruostesuojauksen tärkeyttä. Tosin ei se estä läheskään kaikkea, puhkiruostuminen alkaa sisältä päin.
Toyota ruostuu nopeasti, esim. Yarikset joutuivat jo takaisinkutsuun Ruotsissa ruosteen vuoksi:
http://www.aftonbladet.se/bil/article3689762.ab
"Listan hännille kahteen pisteeseen jäivät japanilaiset autot ja Fiat Grande Punto."
Renault Mégane Touring 2004 5
Opel Vectra Kombi 2,0TG 2004 5
Kia Cee´d1,6 2007 4
Volkswagen Golf 2007 4
Volkswagen Passat 2005 4
Opel Astra 2005 4
Volvo V70 2,5T 2007 4
Volkswagen Jetta 2,0 Sportline 2006 4
Audi A4 Avant 1,8T 2004 4
Skoda Octavia II 2007 4
Toyota Avensis II 2003 3
Ford FocusTrend 1,6 2005 3
Ford Mondeo HGV 2,0 2007 3
Peugeot 307 XR 1,6 2003 3
Citroën C4 2005 3
Honda Civic 1,8 Sport 2006 3
Nissan Primera 1,8 Acenta 2002 2
Fiat Grande Punto 2006 2
Honda CR-V 2,0 Executive 2007 2
Mazda 6 2002 2
Toyota Corolla 2004 2
Toyota Auris 1,6 Dual 2007 2
Toyota Yaris II 2006 2
Laadussa Toyota on 20 vuotta jäljessä, autot nitisevät ja natisevat sisältä. Kolmessa eurooppalaisessa kestotestissä KAIKISSA Avensiksesta hajosi pakokaasunpuhdistusjärjestelmä. Laatikkokin hajosi pari kertaa samassa testissä.
Mitäs on tarjota Toyotalla esim. dieselmoottoreissa? Ikivanhaa tekniikkaa joka on ollut epäluotettavaa.
Tuo Volkkarin 1.4 moottori on upea kone. Kyllä kelpaisi käytettynäkin.
auton kestämään vain 7 vuotta, niin miten voi kori kestää kauemmin.
Lähde Corollan esite.
löytyy tällaista "laatua" hitsisaumoista? Kuvassa on 2.5 vuotta vanha Toyota.
Mistä eurooppalaisesta löytyy yhtä huonoa laatua? Kyseessä siis 2.5 vuotta vanha Toyota:
http://www.finikor.fi/.composer/upload/modules/med_archive/287.jpg
Volkkarin FSI-tekniikka on ostettu Toyotalta. Toyota käyttänyt vuosia commonrail-tekniikkaa dieselissä, Vw taisi saada omansa viime vuonna. Toyota järjestäen kärjessä laatuvertailuissa, ikäluokasta riippumatta. Sinun tilastosi on yksi satojen joukossa ja tehty Ruotsissa. Kuinka auto voi olla maailman myydyin, jos laatu huonoa?
eikä esim. ADAC:issa Toyota ole lähelläkään kärkeä nykyisin. Kuten ei ollut TM:n ruostetestissäkään.
Tojo ei myy Euroopassa kovin kummoisesti. Amerikassa ja kehitysmaissa kelpaa huonompikin laatu.
hyvältä, myös ohjaus.
"Jousitus eurooppalaistunut"..Ovet menevät kiinni jenkkityyliin"...
Eikö mitään hyvää japanilaisittain???
Yleensähän toyotauskolliset haukkuvat joka suhteessa eurooppalaisia ominaisuuksia jenkkiläisyydestä nyt puhumattakaan.
Herää kysymys että miksi et hanki kerralla sitä eurooppalaista autoa, niin saat kerralla sen mistä tunnut unelmoivan...
...koskaan haaveillut eurooppalaisista autoista. Aina on japsiohjaus kelvannut. Jos eurooppalainen alkaa kiinnostamaan, niin sellaisen ostan. Totesin vain, että ohjaus on tyyliltään enemmän eurooppalainen kuin ennen. Ovet lukittuvat automaattisesti pienen ajon jälkeen, eli toiminto on jenkkityylinen. Ovet itsessään ovat ihan vankkaa Toyotan tekoa.
Eurooppalaisista ulkonäön puolesta kelpaisi kyllä esim C5 ja Mondeo, mutta muuten nuo merkit eivät kiinnosta. Mazda6 olisi eka vaihtoehto Aven jälkeen, kuin myös Accord tulisi kyseeseen.
Jenkkiä en ostaisi ikinä.
minkämaalaisen kuvittelet se oikein olevan?
pikaisella vilkaisulla moottorissa ainakin paljon nippon denson osia, eikös ne oo japseja
ne Nippon Densot
minulla oli Japanissa tehty Toyota, melkein kaikki osat olivat alimitoitettuja. Jopa akun johdotkin olivat pienen lapsen pikkurillin vahvuisia.
palstalla kirjottelijat(iso osa) on suuria paskahousuja,koittakaa poikaset jo hiukan ryhdistäytyä,tojotaa ei sais varmaan kehua yhtään.Asialliset nekatiivisetkin kommentit on ok,mutta tälläset,voi pojat.Taitaa ave olla sittenkin hyvä auto ku se herättää noin nekatiivisiä tunteita.selvää kateutta.Oon ajellu avellakin eikä se oo sen huonompi tai parempi ku muutkaan.Se ohjaus on kyllä hanurista,uusi tuntu paljon paremmalta
tosin aikuisetkin muuttuvat vähän pojiksi kun autoista on kyse.
Ihmetyttää vain tuo Tojon omistajien hehkuttaminen vaikka kyse ei ole kovin kaksisesta autosta.
Ei tulisi mieleenkään ostaa.
Joo on viime aikoina Avensis palstalla ollu vilkasta, kun uusi malli tullu myyntiin, on niin laidasta laitaan erilaista "kengänkuluttajaa" ja mielipidettä että, mutta siinä se hyvä puoli onkin, että elämä olis varmaan paljon tylsempää, jos me kaikki pidetäs samoista asioista ja samasta autosta, olis vaan yksi auto, Toyota Avensis, josta kaikki tykkäis, kaikki ihmisetkin olis ihan saman näköisiä, eikö olis mukavaa? TÄ!
on ihan jees,mutta kirjottelutyyli on aivan lapsellista.Usein vastaukset ja kommentit menee vittuilun puolelle
Koeajoin farkkuna, 2,0 Sol Multidrive S. Pääosin hyvä peli, nämä raivostutti/kummastutti: ohjaustuntuma ei pärjää esim. VW:n sähkötehostetulle, penkin ristiseläntuki liian voimakas pienimmässäkin asennossa, portaallinen selkänojansäätö edelleen, ei vilkkuviiksessä kaistanvaihtotoimintoa, ei vakkaria ennen ensi syksyä 1,8 Sol Multidrive S:ään! Jää kauppaan.
vielä vuonna 2009!!! Ohjauksen nyt arvasi, että se on huono. No eipä tarvitse käydä koeajollakaan.
ja mitähän haittaa siitä portaallisuudesta on.
eiköhän se säätötarkkuus siinäkin ole riittävä.
itse olen säätänyt penkin kerran hyvään asentoon ja sitten antanut olla siinä.
ja ohjaus on makuasia, se että joku muu ei tykkää, ei tarkoita että sinä et sellaisella voisi tai tykkäisi ajella.
aikanaan kävin koeajamassa toimittajien henkuttaman, siis nimenomaan ohjauksen ja ajettavuuden osalta, eurooppalaisen alemman keskiluokan kulkineen. en vaan tykännyt. paluu oman auton, haukuttu japsi, rattiin, oli ohjaus ja ajettavuus suorastaan loistava tuohon koeajettuun verrattuna.
eli rohkeasti vaan koeajolle.
samalla voi kokeilla sitä penkin portaallista säätöä, jos vaikka tuurilla sattuisi se oikea asento juuri pykälän kohdalle.
Kuten huomaat, kaikkeen tottuu, siihen huonompaankin. Oletko tullut ajatelleeksi sitä seikkaa että sillä samalla autolla saattaa ajaa muutkin kuin sinä, he eivät välttämättä taas löydäkään sitä hyvää asentoa. Miksi muuten pitää aloittaa tuollainen hirveä puolustuspuhe selkänojansäädön puutteellisuuksista jos joku niistä huomauttaa? Tuo portaallisuus on nimenomaan puute ja huono toteutus.
kaiken mitä sulle puhutaan ,sääli
joku muukin voi ajaa ? silloin se joku muukin voi säätää sitä selkänojaa, portaallisesti.
mikä siinä olisi ongelmana ?
onko tuossa avessa tuo portaallinen jotenkin poikkeavasti toteutettu ?
miksi portaalisella ei saisi hyvää asentoa aikaan ? myös se joku muu.
kyllä, kaikkeen tottuu. myös siihen portaalliseen säätöön. ja kun on tottunut se ei enää tunnu puutteelta.
mitä siis oikeasti menetän jos ostan auton jossa portaallinen säätö ?
Tilasin juuri eilen yhden 1.8l sol :an
Jo viides avensikseni, enkä ikinä ole
katunut hankintojani. Kertaakaan eivät ole
jättäneet tien päälle.
Omat ajokokemukseni 'premium' merkkien saman kokoluokan autoista eivät ole vakuuttaneet.
Ainakaan ylivoimaisesti paremmiksi en niitä voi sanoa, vaikka hinnat ovat aivan eri luokka Aven kanssa.
Laadussa en ole havainnut moitittavaa, ja tätä tukee kyllä sekin että harvemmin tuolla tienposkessa odottelee hinausta toyota kuski.
Jokainen Aven sukupolvi on aina ollut entistä parempi kaikilla osa alueilla, eikä uusikaan tehnyt poikkeusta. Nyt ollaan ajettavuudessakin
samalla viivoilla saksalaisten verrokkien kanssa.
Kaikilla merkeillä on hyvät ja huonot puolensa, enkä ainakaan uudesta löytänyt niitä huonoja vaikka kuinka yritin. Ajettavuus oli todella hyvä, ja uskon sen riittävän pitämään minut oikealla kaistalla, toisin kuin joskus huomaan saksalais verrokkien kiemurtelun kaistojen väleissä ilman vilkkua. Tässä koeajo autossani oli myös toimivat vilkut :).
Menkää ihmeessä koeajamaan niin tajuatte
taitaa tulla Saabin osto.
Millainen on kolmosen melutaso verrattuna Avensis I ja II?
Milloin on toimitus? minkä värisenä otit? Minä tilasin tammikuun alusta 1.8 sol plussan sedanina ja väri harmaa( granite gey) xenon valoilla. Toimitus huhtikuun lopulla, MInulla se on ensimmäinen Avensis
on,sähköinen käsijarru.Samaan luokkaan kuin mersujen jalkakäyttöinen seisontajarru.Mutta pakkohan siihen on tottua ku kerran tuli ostettua.Kässäriä tuli käytettyä aina ku stoppaa ylämäkeen.
löytyä mistään,ja lakihan se sanoo et nyt ne renkaat sit hajoo,ku on joku älytön paikkaus systeemi,saas nähdä
Mustana, xenoneilla, ja huhtikuuhun meni...
sitten suappi premiuumi
Autoon kuuluu edelleen huminat hieman tuulesta ja hieman renkaista, mutta hyppy edellisesta versiosta on jotenkin selkeästi suurempi kuin ykkösen ja kakkosen välillä! Molemmilla edellisillä on tullut ajettua monta vuotta. Tällä hetkellä vielä alla 2.0 LB. Viides ave tulossa...
Auton vaihto akuutti. Pitihän tätäkin käydä ajamassa. Valitettavasti ei tehnyt minuun mitään vaikutusta. Persoonaton. Ajo-ominaisuudet kyllä ihan ok, mutta ei säväyttänyt. Jos tämän hankkii, niin joka kurvissa tulee vastaan. Japsit on jotenkin lelumaisia. Seuraavaksi ajoon menevät uusi Opeli insignia ja C5...
Karmeeta hehkutusta. Siinä se oli auto, missä jokin muukin. En minä siinä mitään ihmeellistä havainnut tai jotain uusia teknisiä innovaatioita. Koeajo sujui mukavasti, mutta niin se meni muillakin, mitä kokeilin mm. A4, Passatti, Volvo...
Ylivoimaisesti vähiten vikoja= toyota
Eniten vikoja = renault
Eipähän ainakaa Opel Citroen tai Renault yllä ruosteen eston kanssa samalle tasolle....
Jälleen myynti arvo markkinoiden paras....
Mutta mikä se on Eurooppalainen auto...Venäjällä tehty Bmw vai Enlannissa tehty Toyota....