Meidän poika menee nukkumaan n. 23.00 joka ilta, tuntuu että kaikki tuttavani saavat vauvat ihmisten aikaan nukkumaan. Olenko ainut jolla menee näin myöhään. Vauvani kyllä nukkuu hyvin noin yhdeksään 1-3 kertaa herää yössä. Oma äitini vaan jaksaa jauhaa minulle siitä miksei me yritetä saada poikaa aiemmin unille. Itse olen ajatellut, että tässä vaiheessa ei ole väliä kunhan jossain vaiheessa nukkuu.
Vauva 3,5kk ja nukkumaanmeno
Terppa
4408
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Älä välitä äitisi sanomisista. Kyllä se unirytmi muuttuu pikkuhiljaa aikaisemmaksi. Meillä meni 11 kk saakka 23 aikaan unille ja sitten rytmi aikaistui päivä päivältä ja sitten jo kohta päästiin ihmisten aikaan unille eli joskus klo 20-21. Se hyvä puoli noissa myöhäsissä nukkumaanmenoissa on se, että aamulla vastaavasti saa nukkua vähän pidempään :) Eli menkää ihan vauvan tahtiin vain nyt vielä tässä vaiheessa. vasta 6 kk jälkeen voi alkaa muokkailla rytmiä, jos haluaa. Rytmit kyllä löytyvät itsekseen. Jos pidetään huoli siitä, että yöllä on pimeää eikä laiteta valoja päälle ja aleta leikkimään ja päivällä sitten on leikit yms. Nämä ovat niitä sosiaalisia vihjeitä.
Täällä sama juttu, vauva meni tuon ikäisenä (ja edelleenkin, nyt 5kk) nukkumaan 23-01 välisenä aikana. nyttemmin vakiintunut lähemmäksi tuota puolta yötä. mukava ittellekkinkun saa nukkua pidempään.
tilanne että menee puoliltaöin nukkumaan. Tilanteen saa kyllä korjaantumaan sillä että herättelet vaavin kasin aikoihin aamulla, ja sitten viiteen , korkeintaan kuuteen asti annat nukkua päivän mittaan miten haluaa, mutta sen jälkeen ei enää kuin pikkutorkut illalla. mitä myöhempään ja mitä pidempään nää torkut kestää sen myöhempään vaavi valvoo.
Myös meidän pian 5kk vauva meni ensimmäiset kolme kuukautta nukkumaan klo 24-01. Sitten yhtäkkiä hän nukahti jo klo 23 ja tällä hetkellä nukahtaa 22-22.30, mutta joskus on edelleen huonojakin iltoja, jolloin unentulo venyy. Lapsi on meillä väsynyt jo aiemmin, mutta ei vaan anna unen tulla vaikka meillä on aika tarkat rutiinit ja annamme mahdollisuuden nukahtaa. Mun äitini on kannustanut ja lohduttanut sanoen, että vauvat ovat tuollaisia. Minä itse nukahdin kuulemma vasta aamuyöllä. Luotan siihen, että esim. puolen vuoden päästä meidän poika nukahtaa jo yhdeksältä.