vuodesta -74

Noin 35 vuotta olen ajoni ajellut Ladalla ja luulenpa, että nuo kilometrit eivät olisi edullisempia millään muulla bensaa polttavalla nelipyöräisellä. Viisi eri Latuskaa tuohon mahtuu ja kilometrejä reilut puolimiljoonaa.
5195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Halvalla olet päässyt, vaikka olisit uutena ostanut jokaisen. Silloin olet saanut koko ajan ajella alle viisi vuotta vanhalla autolla.
Tietysti joku on saattanut samalla hinnalla ajella yhtä pitkään kahdella autolla, mutta silloin hän on joutunut ajamaan pahimmillaan 17 vuotiaalla autovanhuksella.
Jos taas olet ladasi laittanut käytettyinä, silloin eivät todellakaan rahasi ole kiertäneet maantiellä.

Äänestä
  • Noilla on menty ja itse olen huoltanut ja remontit tehnyt.

    Äänestä

Mies. Minullakin kesti pari Lada 120000km/kiessi ja sitten vaihtoon/paaliin. Nivalla ajelin lisäksi 90 000km, siitä sai vähän hyvitystä. Voisin vihjaista, että luulo ei ole tiedon väärtti, minulla on myös kokemusta muista autoista pitkälti yli 1 000 000km. On ollut autoja, joiden kilometrit ovat olleet halvempia kuin myös kalliimpia kuin Ladoissa. Kaikkien luotettavuus on ollut parempi, paitsi Opel Kadetin. Samoin ajomukavuus/turvallisuus.

Äänestä
  • Matka on taittunut mukavammin kuin traktorilla. Tietenkään ei voi puhua luxuskyydistä, mutta aina on lähdetty, kun ollut tarve ja se on riittänyt. Elämässä on ollut tärkeämpiäkin asioita kuin auto ja rahaa on jäänyt moneen muuhun tarkoitukseen ja sukanvarteen mukavasti.

    Äänestä

  • tiedä kirjoitti:

    Matka on taittunut mukavammin kuin traktorilla. Tietenkään ei voi puhua luxuskyydistä, mutta aina on lähdetty, kun ollut tarve ja se on riittänyt. Elämässä on ollut tärkeämpiäkin asioita kuin auto ja rahaa on jäänyt moneen muuhun tarkoitukseen ja sukanvarteen mukavasti.

    vanha autoiluun liittyvä sääntö, mitä kalliimman ostat sen enemmän kusetrahaa arvonalenemaan. Merkille aivan sama, hinta ratkaisee. Ladalla ja muilla halvemmilla merkeillä säästää selvää rahaa jos uutene ruukaa autoja ostella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ajellut ladoilla kirjoitti:

Noin 35 vuotta olen ajoni ajellut Ladalla ja luulenpa, että nuo kilometrit eivät olisi edullisempia millään muulla bensaa polttavalla nelipyöräisellä. Viisi eri Latuskaa tuohon mahtuu ja kilometrejä reilut puolimiljoonaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu