Pissan haju

hajuja

Mistä mahtaa johtua "pissanhaju" hirsitalon nurkissa? Joku rakennusmateriaali? Rakennusvuosi 1948. Seinärakenne hirsi haltex.

11

10902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rauno rälläkkä

      Vanhat haltexit ja muut möhjöt pois ja uutta tilalle jos haluaa. Tarkistakaa salvokset, onko niissä mahd. kosteutta, hometta tai lahoa.

    • näille

      kyllä haisevat kulkuneuvojen vessat ..minkälaisia tautipesiä ne ovat?

      tehostakaa pesuja ,siivousta.

    • Hirsirakentaja

      Virtsan haju voi syntyä joko virtsasta tai sitten siellä on hometta, kosteutta tai lahovaurio. Näille kaikille on yhteistä, että ne saattaa kehittää ammoniakkia, joka tunnetaan virtsan hajuna. Kannattaisi tehdä rakenteiden purkua ja tutkia mitä sieltä löytyy. Jos kysymys on lievästä kosteusvauriosta, auttaa yleensä kuivaus, selvittää mistä kosteus sinne tulee, korjata se ja parantaa tuuletusta.

      Ongelma on usein vanhat hirsirunkoiset rakennukset, jotka osan vuodesta kylmänä ja levyt seinässä. Tällöin kosteus pääsee tekemään vaurioita. Tässä tapauksessa suosittelisin 12 -> asteen peruslämmön järjestämistä ympäri vuoden ja korvausilmaventtiilejä, jos nurkat ei muuten vedä ja esim. liesituuletin ulos johdettuna tai edullinen muutaman kymmenen watin wc-poistotuuletin, jolla saadaan ilma vaihtumaan.

    • kattoo mihin

      sitä kännissä lorottelee

    • keltaista lasi-

      villaa ? se kuulemma haisee märkänä juuri siltä

      • villat

        sieltä löytyy useita hiirenpesiä, joihin hiiret ovat vuosien saatossa virtsanneet.


    • Mökinukko

      luonnostaan vanhemiten virtsalle kun se "hengittää" niin kaikki pöpöt jäävät sisälle jotka yhdessä puun ligniinin kanssa saavat aikaa kemiallisen reakation joka tuoksuu myös virtsalle (ammoniakille)ja ilman suhteellinen kosteus voimistaa reaktiota.

    • yuomu

      epäilisin myös hiiriä. meillä haisi kusi keittiössä pitkiä aikoja ja välillä ei haissut ja taas haisee no ehdin useaan kertaan kissojanikin asiasta kurmottamaan mutta haju ei laantunut joten lautalattia auki sirkkelillä ni johan se syy löytyi hiiret piti nurkkaa vessana hirmu läjä papanaa ja betoni oli kusesta märkä

      • jyhuigh

        Meillä haju on rivitaloasunnossa, joka on rakennettu 80-luvulla. Onko täälläkin hiiret asialla vai mitä ihmettä seinälle on tapahtunut? Asia selvinnee, kun aletaan aukoa seinää.


      • Karura
        jyhuigh kirjoitti:

        Meillä haju on rivitaloasunnossa, joka on rakennettu 80-luvulla. Onko täälläkin hiiret asialla vai mitä ihmettä seinälle on tapahtunut? Asia selvinnee, kun aletaan aukoa seinää.

        Siskon ja miehen 1920 talossa haisi useassa kohdassa pistävä kissankusi ammoniakki. Joka kohta mitä rakenteita purettiin sisälsi kosteusvaurioita.
        Seinustalla missä alin hirsi uusittu lahon vuoksi oli sisäpuolella suoraan hirttä vasten keltainen mineraalivilla ja päällä kyprokki. Villat oli täysin kuivia, oli kostunut läpi jossain vaiheessa ja sadevesien ohjausten jälkeen taas päässeet kuivumaan. Isompia vaurioita ei ehtinyt syntyä mutta villa haisi todella törkeälle.
        Eli kyllä se haju kertoo usein naapurin kissasta tai vääristä rakennusmateriaaleista. Hirsitalon lisäeristys= hengittäviä luonnonmateriaaleja, ei mineraalivillaa.


    • hkljul

      Hei, meillä urean hajua tullut lattialistan takaa parina viime kesänä ja nyt taas. Haju on hyvin paikallista, käytävässä noin neliömetrin sisällä. Talomme on 40-luvulla rakennettu rossipohjainen puutalo. Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta ajoittaisesta hajuhaitasta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      254
      4659
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      78
      3105
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1873
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      85
      1497
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe