Onko kukaan koskaan kuullut voiko multivitamiinit (joku vitamiini/hivenaine ym.) aiheuttaa migreeniä?
En ollut koskaan (26v) elämäni aikana kärsinyt migreenistä. Puoli vuotta sitten aloin napsimaan päivittäin yhden multivitamiinitabletin. Noin neljän päivän päästä töissä huomasin silmissäni outoja näköhäiriöitä ja myöhemmin valtavaa päänsärkyä -> lääkäriin -> aurallinen migreenikohtaus. Söin edelleen tabuja. Seuaraavana viikonloppuna jätin pari päivää välistä multivitaamiinin ottamisessa ja maanantai aamuna jälleen nappasin tabletin. Aamupäivällä sain jälleen samanlaisen kohtauksen.
Olin ihmeissäni sillä en ole koskaan kärsinyt migreenistä ja oireet olivat täysin uusia minulle. Kului kolmisen viikkoa ja kohtaus tuli taas. Muutama päivä myöhemmin jälleen. Kohtaukset vain pahenivat.
Rupesin epäilemään pillereitäni sillä aina kun otin niitä (jos vaikka pari päivää jäi välistä ottamatta) kohtauksen tulosta olin lähes varma. Lopetin vitamiinien napsimisen eikä kohtauksia ole tullut sen jälkeen ja aikaa on kulunut useampi kuukausi.
Voiko siis vitamiinit laukaista migreenikohtauksia?
En ollut koskaan (26v) elämäni aikana kärsinyt migreenistä. Puoli vuotta sitten aloin napsimaan päivittäin yhden multivitamiinitabletin. Noin neljän päivän päästä töissä huomasin silmissäni outoja näköhäiriöitä ja myöhemmin valtavaa päänsärkyä -> lääkäriin -> aurallinen migreenikohtaus. Söin edelleen tabuja. Seuaraavana viikonloppuna jätin pari päivää välistä multivitaamiinin ottamisessa ja maanantai aamuna jälleen nappasin tabletin. Aamupäivällä sain jälleen samanlaisen kohtauksen.
Olin ihmeissäni sillä en ole koskaan kärsinyt migreenistä ja oireet olivat täysin uusia minulle. Kului kolmisen viikkoa ja kohtaus tuli taas. Muutama päivä myöhemmin jälleen. Kohtaukset vain pahenivat.
Rupesin epäilemään pillereitäni sillä aina kun otin niitä (jos vaikka pari päivää jäi välistä ottamatta) kohtauksen tulosta olin lähes varma. Lopetin vitamiinien napsimisen eikä kohtauksia ole tullut sen jälkeen ja aikaa on kulunut useampi kuukausi.
Voiko siis vitamiinit laukaista migreenikohtauksia?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuskin vitamiini, mutta jotkut tablettien lisäaineet voivat aiheuttaa. Luepa tarkkaan tuoteselosteesta mitä aineita se sisältää. Ilmoita lista ylimääräisistä apuaineista ja lisäaineista, niin voin selvittää asiaa. Jos joku aine ei sovi, kannattaa vaihtaa toiseen tuotteeseen, jossa ei ole ko. ainetta.
"""Voiko siis vitamiinit laukaista migreenikohtauksia?"""
Ei.
Kyseisessä tuotteessa ei ole vitamiineja vaan keinotekoisia vitamiineja eli kemikaaleja vaan.
Sopivat aniharvalle.
http://koti.utanet.fi/~paula/kotikokkeli/oireita.html
Olen joskus epäillyt samaa asiaa ja jättänyt vitamiinit kokonaan pois juuri sen vuoksi. Käyttämäni multivitamiinivalmiste ei ollut aivan selkeä tapaus, mutta esimerkiksi kalaöljykapseleista tuli takuumigreeni, samoin kuin eräästä C-vitamiinivalmisteesta.
Jos muistaa syödä monipuolisesti, ei noita tabletteja pahemmin kaipaakaan!
B-vitamiini laajentaa verisuonia ja provosoi migreeniä. Muut vitamiinit hän karsi listaltani pois, koska migreenikon on syytä niitäkin varoa.
Jos otan kalaöljyä tai vitamiineja, saan aina kohtauksen.
Olet oivaltanut ja (ikävä kyllä) myös kokenut asian aivan oikein.
Heitä pois kaikki vitamiinit.