kanoja kaava-alueelle

Uskaltaisinko ottaa kanoja tänne kaava-alueelle ilman mitään lupia? Tonttia on ihan riittävästi(2750m2), naapureita on 3 joista kahta näkyy kerran kuussa jos sitäkään. Ja se yks varmasti antais luvan jos käytäis kysymässä.

Saataisiin meinaan 5 kanaa ja kukko ja jos otettais ne vaan kesäks niin ei haluaisi maksaa 200e jotain lupamaksuja.

Ollaan kyllä tekemässä laajennusta niin jos täällä tulee joku rakennustarkastaja käymään niin ei kai se niistä mitään kyselisi?
91108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ja rakennustarkastaja vierailla hieman useammin kuin kerran kuukaudessa kun kukko kiekaisee aamulla neljän aikaan ja kanat karkailevat naapurin herukkapensaaseen.

Kokeile ja laita tänne viestiä kuinka onnistui.

Äänestä
  • Juu voipi olla että me ne otetaan kun ei niille kanoille oo oikein muuta paikkaa. Ja jos ne karkaa niin kai joku meitin 15:ta herukkapensaasta kelpaa ettei tarvi naapurin puolelle mennä. ;) Toivottavasti se kukkokaan ei nyt hirveesti innostuisi kiekumaan. Voiskohan sen viedä yöks vaikka liiteriin? =)

    Äänestä

  • **hertta** kirjoitti:

    Juu voipi olla että me ne otetaan kun ei niille kanoille oo oikein muuta paikkaa. Ja jos ne karkaa niin kai joku meitin 15:ta herukkapensaasta kelpaa ettei tarvi naapurin puolelle mennä. ;) Toivottavasti se kukkokaan ei nyt hirveesti innostuisi kiekumaan. Voiskohan sen viedä yöks vaikka liiteriin? =)

    taakse ja sitten pataan

    Äänestä

Asun 50neliötä isommalla tontilla ja naapureita just se kolme. Kaavotettu on tääkin pläntti muuten ottaisin kanat tänne...ja varmaan hevosenkin! Mutta voi olla että siitä tulee tosiaan sanomista jos joku naapuri hermostuu. Jos uskallat koittaa niin koodaa tänne. Teen saman perässä jos hyvin menee :D

Äänestä
  • pistin juuri tuonne toiseen kohtaan jo samanlaisen viestin, meitä tulevaisuuden kanankasvattajia omiin tarpeisiin kun taitaa olla enemmänkin.

    [email protected] kertoo enemmän maatiaiskanojen, jotka ovat sopeutuneet Suomen oloihin, enemmän ja lähettää pyynnöstä nipun tietoa kanojen hoidosta yms. Onnea!

    Äänestä

Itse asun ns. peräkylällä ja minulla on kahdeksan kanaa ja kaksi kukkoa, sekä kaksi lammasta.
Meillä on käynyt eläinlääkäri pihassa joskus lampaita katsomassa kun tuli yhdelle pässille sarveen jotain ja kanat katsasti siinä samalla. Rakennustarkastaja kävi just myös pihassa kun tuli loma-asunnosta vakituinen, eikä kumpainenkaan sanonut haluattua sanaa onko luvat kunnossa.Päinvastoin kehuivat miten hyvin on tilat laitettu ja kaikki hoidetaan. Eläinlääkärikin sanoi, että näkisin vaan niitä tiloja joita ei hoideta ollenkaan hyvin :(
Minulle nämä ovat perheenjäseniä siinä miten on kissa ja koirakin ja munat syödään itse ja joskus naapuri hakee sekä niistä itse antaa sieniä :)
Kukkojen kiekuminen kantautuu pitkälle ja koko kylä sen tietää, eli mie en ainakaan hae mitään lupia koska ei ole tarvetta ei väärin käytetty, hoidettu tms. Vaan elelee kanat/kukotkin onnellisen vapaasti tietty säännöksin mukaan myös ulkona. Tilat on hyvät, valoisaa riittävästi, ruokaa niinkö pitääkin ja kaikkein eniten sitä rakkautta ja hyvää huolenpitoa.
Se riittää meille :) ilman lupiakin.
ps. mie ihmettelen että mitä sillä rakennustarkastajalla on tekemistä eläinten kanssa? Sehän katsastaa rakennukset onko ne tehty oikein, eikä puutu eläinten kasvatukseen ollenkaan......??

Äänestä
  • Juu sitä minäkin että nehän on lemmikkejä siinä missä koira ja kissakin. Se kukko kyllä sit vähän mietityttää että jos se rupee kiekuun joka aamu neljältä että mitä naapurit tuumaa... (Kai ne sillon auringonnousun aikaan kiekuu, en minä tiedä. =) )

    Niin ja se rakennustarkastaja juttu oli näitä miehen pohdiskeluja, se kun on meillä se joka ensin miettii ja tekee sitten, toisin kun minä. ;)

    Äänestä

  • **hertta** kirjoitti:

    Juu sitä minäkin että nehän on lemmikkejä siinä missä koira ja kissakin. Se kukko kyllä sit vähän mietityttää että jos se rupee kiekuun joka aamu neljältä että mitä naapurit tuumaa... (Kai ne sillon auringonnousun aikaan kiekuu, en minä tiedä. =) )

    Niin ja se rakennustarkastaja juttu oli näitä miehen pohdiskeluja, se kun on meillä se joka ensin miettii ja tekee sitten, toisin kun minä. ;)

    Kukkoahan ei ole pakko pitää, vaan sen voi pistää todellakin pataan. Ukkoa tarvitaan vaan, jos haluat tipusia. Eli munantuotantoon sitä ei tarvita.

    Äänestä

"Eläinten pitoon tarkoitetun rakennuksen tai aitauksen sijoittamisesta tai käyttöönotosta asema-kaava-alueella on tehtävä hyvissä ajoin ennen toiminnan aloittamista kirjallinen ilmoitus kunnan terveydensuojeluviranomaiselle. Ilmoitus voidaan edellyttää tehtäväksi myös alueella, missä se on ympäröivän asutuksen takia tarpeellista. Ilmoitusta ei tarvitse tehdä toiminnasta, johon tulee hakea ympäristölupa. Lisätietoja ilmoituksen teosta saa kunnan terveystarkastajalta."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


**hertta** kirjoitti:

Uskaltaisinko ottaa kanoja tänne kaava-alueelle ilman mitään lupia? Tonttia on ihan riittävästi(2750m2), naapureita on 3 joista kahta näkyy kerran kuussa jos sitäkään. Ja se yks varmasti antais luvan jos käytäis kysymässä.

Saataisiin meinaan 5 kanaa ja kukko ja jos otettais ne vaan kesäks niin ei haluaisi maksaa 200e jotain lupamaksuja.

Ollaan kyllä tekemässä laajennusta niin jos täällä tulee joku rakennustarkastaja käymään niin ei kai se niistä mitään kyselisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu