hei ! olisiko täällä ketään joka osaisi vastata kysymykseeni, kun minua askarruttaa se, että jos minä opiskelisin oppisopimuksella lähihoitajaksi, niin olisiko minun mahdollista opiskella vielä sen jälkeen sairaanhoitajaksi myös oppisopimuksella? että pitääkö siinä pohjana olla jotakin, JOS sairaanhoitajaksi pääsisi oppisopimuksella.
vai pitääkö sairaanhoitajaksi tavallaan "lukea". kun lähihoitajaksihan voi kyllä oppisopimuksellakin.
vai pitääkö sairaanhoitajaksi tavallaan "lukea". kun lähihoitajaksihan voi kyllä oppisopimuksellakin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
voi opiskella oppisopimuksella. Sehän on kuienkin amk tutkinto, näitä koulutasoisia tutkintoja yleensä voi opparilla opiskella.
AMK tutkintoja ei voi opiskella oppisopimuksella.
Jos jatkat sh:ksi, niin valitse monimuotokoulutus. Silloin sulla on aikaa tehdä töitäkin runsaasti samalla esim lähihoitajana keikkaa.
Kontaktiopetusta on vähemmän, päiväryhmään ei välttämättä kannata mennä.