Hei!
Voisitteko yrittää vastata näihin kysymyksiin? En oo ennen oikein lasketellu niin ois hyvä saada jotain vinkkei.
1. Hississä toimiminen
- Mitenkä siitä hissistä lähdetään pois jos 2 tyyppiä menee samalla hissillä? Pitääkö molempien siis lähteä yhtäaikaa vai erikseen? Mitä jos takki jää kiinni ja jää roikkumaan yläilmoihin? Tai tipun kesken matkan kyydistä pois?
2. Laskettelu
- V-muotoisen auran tiedän, mutta mitenhän laskettelijat yleensä tulevat rinteestä alas? Pitkiä kaarteita?
3. Muuta
- Mihinkäs se hissilippu laitetaan kiinni? Ja miten?
4. Lisätietoa?
- Onko vielä jotain tärkeitä asioita jotkä pitää huomioida?
Muutamia kysymyksiä laskettelusta
9
4548
Vastaukset
- 368
...siitä, että menet johonkin keskukseen ja otat muutaman tunnin hiihtokoulussa ja näin homma lähtee pelittämään. Opit parhaiten kunnon opettajan johdolla kuin kantapään kautta.
- Muuten
Voit satuttaa itsesi ja vielä muitakin.
Ota tunteja niin tein minäkin ja kyllä kannatti.
- Ketjun aloittaja
Kiitoksia jo tulleista viesteistä! Olen yhden kerran ollut opetuksessa, joskus pari vuotta sitten. Ajattelinkin mennä ensin lastenrinteisiin ja katsoa miten homma lähtee liikenteeseen. Olis kuitenkin hienoa vaikka joku vastais kysymyksiinkin. Ihan näin yleisestä mielenkiinnosta.
- 5 vuotta vasta
Pidän itseäni kanssa vasta-alkajana vaikka lapit ja alpit on koluttu.
1. Hississä toimiminen
Jonossa katso miten muut toimii. Jos ei ole mallia selvä tuoli, esim. ankkuri tai "tutti"-hissi niin istua ei saa vaan nojata siihen varovasti.
Valvojat pysäyttävt hissin heti, jos tulee ongelmia poistuessa. Katso mallia muista miten menevät pois.
2. Laskettelu
Varovaisuus on tarpeen. Auraaminen käy sillä aikaa kun opettelen toisenlaista jarruttamista. Jos on jyrkkä mäki tee suuria kaaria ettei tule liikaa vauhtia. Aina välistä harjoittele kääntymistä "oikeaan" tyyliin.
3. Muuta
Hissi lippu sellaiseen taskuun, josta se ei kaatuessa karkaa pois. Kyllä on aikaa ottaa se esille aina tarvittaessa.
4. Lisätietoa?
Tervettä maalaisjärkeä saa käyttää: lasket hitaasti ja varmasti ja käyt ikäänkuin laskettelukoulua koittaen hioa laskettelutyyliäsi siinä samalla. Hauskuus ja turvallisuus on tärkeintä - ei vauhti ja riskit. Jos kaadut niin ei hätää, pystyyn vaan ja jatka matkaasi.- Ketjun aloittaja
Jotain tämmöistä vastausta kaipasinkin. :)
Kiitti hei oikeesti, nää neuvot oli tarpeen! - 3351263
Ketjun aloittaja kirjoitti:
Jotain tämmöistä vastausta kaipasinkin. :)
Kiitti hei oikeesti, nää neuvot oli tarpeen!1. Ennne kuin lähdet pois hissistä, hieman ennen poistumista, tarkista ettei takki yms. ole jäänyt mihinkään kiinni. Jos hissistä putoaa, ei hätää! Siirry sivuun ja kömmi rinteeseen sivusta. Jos pahasti putoat, hissi pysäytetään varmasti.
2. Kannattaa aloittaa sillä, että oli rinne sitten lyhyt tai pitkä, auraat laidasta laitaan rauhassa. Se on varma tapa oppia. Kun se sujuu, älä mene ihan laidasta laitaan, vaan pienennä mutkia. Heti ei kyllä kannata minimutkittelemista kokeilla!
3. Hiisilipun paikka riippuu siitä minkälaisen lipun ostat. Itse ostan aina älykortin, kun on tarjolla. sen voi panna vaikka hihataskuun eikä tarvitse ottaa missään vaiheessa pois. Kun olet kortinlukijan kohdalla, heilautat vain hihaa siinä edessä ja se on siinä! Älykortteja itse kannatan, mutta niitä ei pienistä paikoista saa.
4. Siinä tärkeimmät. Muista käydä kaakaolla kun kylmä yllättää! - Hiisiliputon
No nyt on kivasti laadittu vastaus! Kiitos, tällaiset vastaukset ilahduttavat!
- - - ja onhan tuo kolmannen kohdan "hiisilippu" hauskasta naputeltu :)
- ohjeistus
1.
siis yleensä porukka lähtee eri aikaan hissistä ettei tule kynättyä ja ei se ankkuri takkiin jää kiinni vaikka kuinka yrittää. jos tiput niin siirrut nousuladun reunaan ja luultavasti hissi pysäytetään varmuuden vuoksi...
2.
pitkää kaarretta vaan varovasti
3.
joissain paikoissa sen saa kiinni sillä jojolla ja se jojo laitetaan kiinni esimerkiksi vetoketjuun tai jos on hyvä takki niin hihassa on tasku korttia varten...
4.
eiköhän ne siinä sitten ollutkin - Aikkuli123
Mä opin näin: Opettelin ensin kunnolla auraamaan ja tekemään s-mutkia. Ota hiihdonopettajan yhdeksi kerraksi tai hyvä laskija mukaan henkiseksi tueksi, kun haluat mennä isoon mäkeen ekan kerran. Häneltä saa hyvät vinkit. Mulla onnistui hissistä poistuminen yksin paremmin, kuin kaverin kanssa. Sitten vaan paljon toistoa ja kun opit hallitsemaan vauhtia, pärjäät isossakin mäessä. Jäisiä kohtia kannattaa varoa. Niissä suksi lähtee luisuun. Etene rinteessä, missä on kunnon lumikerros, niin vauhti pysyy hiljaisena ja siitä kun taidot karttuu, niin teet tiukempia mutkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1922689Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82762438Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy342301Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä2112287Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591404Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861234Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.1051209Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171082Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään451050- 84967