Gazan lentokenttä on kaksipiippuinen ongelma

pro western

Gazan lentokenttä (Yasser Arafat INTL) on kaksipiippuinen ongelma. Nykyään tuhottu kenttä oli periaatteessa hyvä asia Palestiinalle, mutta toisaalta jatkuva päänvaiva länsimaille. Ilmaliikenteessä sinänäsä ei ole mitän väärää, mutta kun palestiinalaiset käyttivät todistettavasti Palestinian airlines-yhtiön lentoja aseiden salakuljettamiseen, eli sotatarkoituksiin. Lopulta Israel hermostui ja tuhosi koko lentokentän.

Siviililentokenttää ei ole tarkoitettu sotimisen välineeksi eikä varsinkaan terrorismin harjoittamiseen. Länsimaissa sotilaskoneet kuljettavat asemateriaalia laillisille armeijoille, mutta ei kuitenkaan siviilikoneissa. Olisihan ennenkuulumatonta, että Finnair rahtaisi aseita. Ilmalumääräykset kieltävät sen. Niin kielsivät muuten Palestinian airlinesiltäkin.

Gazan lentokenttä pitäisi avata uudelleen, mutta se pitäisi sitten avata uudelleen länsimaailman tiukassa hallinnassa. Palestinian airlines pitäisi pakottaa julkaisemaan rahtikirjansa joka päivä tarkalleen samoin kuin matkustajaluettelonsa.

Itse lentokenttä pitäisi alistaa USAF:n komentoon ja hallintaan. Operoinnista voisi vastata EU ja USA yhdessä, mutta turvallisuudesta vastaisi USAF yhdistettynä Navy Sealsin voimiin.

Palestinian airlinesin toiminta pitäisi rajata vain ja ainoastaan alueelliseen lentotoimintaan Lähi-idässä. Lentokielto EU-alueelle olisi ihan aiheellinen monestakin syystä, päällimmäisenä terrorismin ennaltaehkäisemiseksi.

Kaikki lennot ulos islamilaiselta alueelta pitäisi alistaa länsimaisten lentoyhtiöiden lennettäviksi. Finnair voisi huolehtia HKI-Vantaa - Gaza-reitin lentämisestä. American voisi lentää USA:han ja esimerkiksi KLM Eurooppaan ja Aasiaan.
Näin vältyttäisiin terrorismin uhalta.

Gazan lentokenttä siis auki uudelleen, mutta länsimaisessa komennossa.

3

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muhammedekin liikkkui kamel...

      sitapaitsi muslimit saavat liikkua vain arabian niemimaalla-a-a-ah!

      Sura 8,17

    • pelkkä p

      Miksi pitäsi olla edes lentokenttää?
      Alueella ei ole satamaakaan.
      eikä edes sähkövoimalaa...
      ... ei ulkomaan tuloja, ei kauppaa.
      Koko aluehan on aivan naurettava.

    • Korpraalimus

      ...onnittelen teitä loistavasta lentokentän haltuunotto ja operointisuunnitelmasta. Tästä ei kuitenkaan tule vielä ali-kessun natsoja, saatikka iltalomaa.

      Mitä helvettiä tollaista operaatiota tekemään. Kiitorata käyttökelvoton. Toiminta kannattamatonta, koska jengillä ei varaa lennellä, paitsi aserahtaus.

      Sun suunnitelmastas puuttuu bensa, eli käy ensin ettimassä sieltä Gazan alueelta öljylähde, niin sitten sunkin suunnitelmas on Nobelin arvoinen:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      304
      11676
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5319
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4299
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe