Hei.
olen ajatellut hakevani joku päivä itselleni lenkkitoverin. En tosin ikinä ole omistanut omaa koiraa, joten en tiedä mitä kaikkea pitää ottaa huomioon kun koira ostetaan kasvattajalta, ja mitä he yleensä vaativat ostajalta. olen ajatellut paimenkoiran tapaista. Rodusta en ole vielä täysin varma. Kertokaa kaikkea koiran-ostoon liittyvää.
olen ajatellut hakevani joku päivä itselleni lenkkitoverin. En tosin ikinä ole omistanut omaa koiraa, joten en tiedä mitä kaikkea pitää ottaa huomioon kun koira ostetaan kasvattajalta, ja mitä he yleensä vaativat ostajalta. olen ajatellut paimenkoiran tapaista. Rodusta en ole vielä täysin varma. Kertokaa kaikkea koiran-ostoon liittyvää.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tyypilliset sairaudet ja katso ettei sairailla ole teetetty pentuja ja ettei ole sisäsiitosta käytetty tai prosentti todella alhainen ja on rekisteröityjä tietenkin..Tutustu pennun vanhempien luonteeseen jotta tiedät että myös pentu ei ole arasta tai aggressiivisestä linjasta.
mieti otatko haasteellisemman käyttölinjan vai näyttelylinjan.
Uroksen vai sosiaalisemman ja pehmeämmän nartun.
Ja rotua miettiessä ole realistinen miten paljon todella jaksat mennä koiran kanssa ja kuinka haasteellinen sinulle sopii..ja mitä aiot harrastaa rodun kanssa.
heippa!
kannattaa ottaa huomioon että rahaa kuluu koiraan aina.
osta laadukkaat penturuuat valmiiksi(kasvattajalta saat varmasti vähän mukaan)
kaulapannat/hihnat/ruokakupit,harjat,shamppoot,(pennuilla tapana välillä sotkea itsensä.)
lelut,pedit,luut tms.
sitten kannattaa valmistautua ottamaan mattoja pois lattioilta, ellet halua pennun oppivan niille tekemään tarpeensa.
kannattaa rajata pennun oleskelutilaa.tehdä vaikka sille oma rauhoittumis paikka jostakin huoneesta, missä se sitten nukkuu,syö tms.
muista myös ensimmäiset rokotukset!:)
onnea pennulle!
itse kasvatan saksanpaimenkoiria, sinun kannattaisi myös miettiä haluatko sellaisen rodun minkä kanssa haluat harrastaa jtn.?vai joka olisi pelkkänä lenkkikaverina?
jos lenkkikaveria vain kaipaat niin shetlanninlammaskoira on mukavan kätevä ja luonne mielestäni aivan mahtava. varsinkin ensimmäiseksi koiraksi.
saksanpaimenkoira taas on haastavampi, tai riippuu yksilöstäkin.
itselleni ensimmäinen sakemanni tuli kun olin 15 vuotias, ja oli mitä helpoin kouluttaa, toisin kuin siitä seuraava sakemanini.
bordercollie on myös kiva,mutta mielestäni liian pirteä ja vaatii tekemistä paljon.
mutta käy katsomassa rotuja kasvattajien luona tms. ja tutustu!
Kaikki tietysti yllyttävät sinua hankkimaan juuri semmoisen rodun, joka heillä itsellään on. Ja ne ovat yleensä semmoisia ylisuosittuja rotuja, jotka kärsivät jo sukusiitoksesta ja sitä kautta sydänsairauksista.
Katsopas nyt laajalta kirjolta eri rotuja, kuten kirjaston koirakirjoista sekä tietoa niistä netin kautta.
Tämä sivusto on lähinnä viihdettä ja kannattaa mielummin tehdä itse rotuvalinta kuin kysyä sitä tämän palstan hermostuneilta vastaajilta, jotka yrittävät pitää oman koiransa rodun mainetta yllä.
T: Otterhound
Eihän koiraa nyt ihan noin vain mistään haeta:-))
Se pitää ajoissa varata kasvattajalta, jonka on saanut vakuuttuneeksi omista hyvistä koiranpitokyvyistään, ja suunnitella kaikki valmiiksi seuraavan 10 vuoden osalta vähintään!
Otterhound on tavallaan oikeassa: tokihan johonkin tiettyyn rotuun ihastuneet ja sen hyvät puolet havainneet haluavat tuoda julki omaa näkemystään täällä, ja kertoa jonkun tietyn rodun hyvistä -kuten myös huonoista- puolista... Eihän tätä muuten keskustelupalstaksi voisi nimittääkään, vai?
Eivätkä täällä suinkaan kaikki vastaajat mitenkään hermostuneita ole, vaikka pitkän ja monirotuisen koirakokemuksensa perusteella kysyjille vastailevatkin.
T: Tiinamuori, jolla sivustolla harvoin käyvänä on taas vaihteeksi salasana hukassa. Grrr...
En nyt ihan kirjaimellisesti tarkoittanut tuota "hakemaan lenkkikaverin". Eli olen kyllä tietoinen, ettei sitä vaan haeta mistä ja milloin itse haluan. x)