Mulla on ongelma että mulla on 3 onnellista koiraa. Whippet, venäjänvinttikoira ja Afgaaninvinttikoira. Se Whippet-Beibi on kauheen arka. Kun se on ruokakupilla ja vaikka Ninni (afgaani) kävelee vaan ohi ni se kiiruhtaa pois. Jos vastaan tulee ihmisiä/muita koiria kadulla se kiertää ne KAUKAA ja kun tulee vieraita kylään se uikuttaa omalla pedillään ja kun sitä joku koittaa silittää se näykkäsee tai pötkii pakoon.
Miten saisin sen rohkeammaksi? minua kohtaan se käyttäytyy täysin normaalisti! Olen sen ostanut koirienturvakodista kun se oli jo 4vuotias. Eli voisiko olla mahdollista että sillä on jotain traumoja? saisiko sen silti vielä kiltiksi?? Kiitos etukäteen hyvistä neuvoista! ne tulee tarpeen!!!!!
By: Love-u
Pelko???
3
453
Vastaukset
- Anonyymi
Koirasi on kyllä kiltti, mutta kovin pelokkaalta se vaikuttaa. Epäilemättä arkuuden ja luottamuksen puutteen taustalla on epäoikeudenmukainen/ymmärtämätön kohtelu koiran aiemmassa kodissa.
Oletko kokeillut saada koiraa innostumaan vieraiden aikana leikistä, herkuista yms mukavista asioista. Aluksi vieraan on hyvä olla kuin ei huomaisikaan koiraa. Houkuttele koira lähestymään vieraita omasta tahdostaan. Koiran ei heti tarvitse "hypätä vieraan syliin", riittää kun se kiinnostuu vieraasta ja rohkenee herkutella tai leikkiä vieraan lähellä. Sopivalla hetkellä vieras voi antaa koiralle positiivisia kokemuksia herkuilla, rauhallisella leikillä, huomioimisella. Itse varmasti tiedät/huomaat mistä koira pitää.
Oma peti esim kannattaa rauhoittaa koiran turvapaikaksi, koiran pitää kokea että tunkeilijoita ei ole kaikkialla ja aina pääsee perääntymään rauhalliseen paikkaan hämmentävästä tilanteesta.
Ruokailutilanne kannattaa yrittää rauhoittaa. Koira on saattanut aiemmassa kodissaan kokea ruokailutilanteessa ikäviä asioita.
Ulkoillessa voit yrittää kiinnittää koiran huomion itseesi. Älä koskaan yritä pakottaa ulkonakaan koiraa lähestymään vieraita. Ulkona vieraisiin ei oikeastaan koiran tarvitsisi kiinnittää lainkaan huomiota. Sinä olet laumanjohtaja ja koiran pitäisi luottaa että sinä pidät ulkopuoliset kurissa.- LoVe-u <3
Mutta vieraiden ollessa meillä en edes minä pääse koiran vierelle kun se on niin peloissaan. Ulkona en tietenkään pakota sitä muiden luokse. Itse se huomaa ne kun on niin tarkkaavaisena.
- Anonyymi
LoVe-u <3 kirjoitti:
Mutta vieraiden ollessa meillä en edes minä pääse koiran vierelle kun se on niin peloissaan. Ulkona en tietenkään pakota sitä muiden luokse. Itse se huomaa ne kun on niin tarkkaavaisena.
Olisiko sinun mahdollista ottaa yhteyttä koiraterapeuttiin/vastaavaan ammattikouluttajaan? He tietävät paljon koiran käytöksestä. Auttavat sanallisesti, mutta on myös mahdollista että terapeutti käy tutustumassa koiraan ja yrittää paikan päällä ratkaista ongelmaa.
Linkistä löydät yhden listan terapeuteista. Hakukonetta käyttämällä löytyy varmasti lisää.
http://www.koiraterapeutit.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.38113526Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju524286S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam1094103Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu364050Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko633891- 853344
- 1053222
Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta643218IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1453169Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1602931