Valittaako Kärnä

Joensuun valtuuston ensimmäisestä kokouksesta saattaa tulla ensimmäinen valitusrumpa.
Muiden ryhmien valtuutetut sopivat, että vain 3 heistä laittaa äänestyslippuun sovitut nimet, muut jättävät tyhjän lipun. Näin saatiin laskenta nopeammaksi.
Kuntalaki voi kuitenkin koitus muiden ryhmien touhulle raskaaksi.
Nyt sopii odottaa valittaako Kärnä ja vaatii äänestysten hylkäämistä, joka johtaisi uuden kokouksen pitämiseen ja uuteen äänestysrulettiin.
8594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pitäneekö paikkansa, että Kärnällä on oma lakimies ja jos jotain on valittamista kohta valitus lähtee ja jos huonosti käy voi tulla uusi ruletti.
Vihjeeksi valtuutetuille:
Kannattaisi jo nyt alkaa puuhaamaan omaa valtuuston grilliä, jotta valtuutetut saisivat välipalaa Kärnän pitkittäessä kokouksia.

Äänestä

Voisko tuo valittaa. No tietenkin jollakin syyllä ja voisi saada ainakin kiusaa aikaan. Mikähän se tuota pientä miestä vaivaa kun ei tyydy osaansa ja asemaansa vaan tulee vielä kokouksiin pitkittäjäksi.
Onko Kärnällä muuta annettavaa kuin turhat äänestykset ja valitukset?

Äänestä

aloitustekstiinsä.No onhan kiva tietenkin itse vastailla omiin kysymyksii.Hyvää päivänjatkoa:))

Äänestä
  • Jopas pomppasi. Kun kävin tuota Kärnää koskevaa juttua lukemassa huomasin, että tänne ilmestyi tämä toinenkin tarina. Valtuustonkokouksessa kuulin, että eläkkeellä oleva lakimies auttelee, että se siitä.

    Äänestä

Kärnä valittaa mikäli pitää samaa peliä kuin Ilomantsissa. Jos tuo lakimiesasia pitää paikkaansa on odotettavissa vilkasta hovioikeudessakin.

Äänestä
  • Onhan se hyvä saada jotain Sitrarinkin porukan!

    Äänestä

Oli ryhmän johdolta laiton teko painostaa tyhjää äänestämään.Kun ääniä laskettiin ååntenlaskijat laskevat tulokseksi 58-1 vaikka olisi mitä kirjoitettu äänestyslippuun.Näin oli sovittu ryhmien kesken.

Äänestä
  • niin että yksi ryhmän pääjehu komentaa ryhmässä kuinka jokainen ryhmän jäsen toimii?Jos on näin,niin tämähän on täydellistä diktatuuria.
    Kyllä Kärnä tekee aivan oikein kun ajaa demokratiaa valtuustoon.Onneksi häneltä löytyy "munaa"toimia esille tulleella tavalla.Näin saadaan ryhmien diktaattorit kuriin ja sen kautta toivottavasti kierrätykseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jo heti alkuun kirjoitti:

Joensuun valtuuston ensimmäisestä kokouksesta saattaa tulla ensimmäinen valitusrumpa.
Muiden ryhmien valtuutetut sopivat, että vain 3 heistä laittaa äänestyslippuun sovitut nimet, muut jättävät tyhjän lipun. Näin saatiin laskenta nopeammaksi.
Kuntalaki voi kuitenkin koitus muiden ryhmien touhulle raskaaksi.
Nyt sopii odottaa valittaako Kärnä ja vaatii äänestysten hylkäämistä, joka johtaisi uuden kokouksen pitämiseen ja uuteen äänestysrulettiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu