Lehdessä luki että suurin osa kamppulalaisista elää toimeentulorajan alapuolella, mikä se raja on ?
Alle toimeentulorajan
sääli
61142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eihän sen alle mitenkään ihminen pärjää jos vähänkin haluaa näyttää elintasoaan.
jos toimeentuloraja on 4000. Pitäisikö muuttaa kamppulaan, jos siellä noin hyvin menee.
syö pöydässäsi kun et saa kunnon palkkaa. Alle neljän tonnin ei ihminen ole työläinen, vaan rääsyläinen ja orja.
Taas isotella,tuo on jo sellainen palkka,mitä
ei kukaan saa normaalilla työllä.Ja omata hyvä
mielikuvitus.Ai niin tänäänhän on tilipäivä ei joku ole taas köyhä eika kipee,siksi hyvä isotella täällä.
Siis missä lehdessä ?
Täällä kamppulassa on puolet omistus ja vuokra-asuntoja, joten en usko että kukaan pystyis maksamaan asuntoaan jos olisi niin vähän rahaa.
Sitten täällä on aika paljon vuorotyöntekijöitä jotka ovat esim. Nesteellä tms. töissä muita työntekijöitä.
Minä itsekin käyn töissä ja tuskin minä saisin soskusta tms. rahaa, koska tulotkin ylittää jo varmasti sen rajan mikä sitten onkin.
Täytyy ottaa huomioon myös ne henkilöt jotka ovat esim. äityislomalla, kursseilla, opiskelemassa esim. jatkokoulussa, työttömät, eläkeläiset.
Kysynkin samaa, että mikä on se raja ???
Sen eukon tekstissä joka vaatii kaikenmaailman parannuksia kamppulaan, en nyt muista aktiivin nimeä mutta siinä asia kyllä mainittiin, lehti oli kai tiistain numero.