Kohtalonköynnös

Miten kohtalonköynnöstä pitäs kasvattaa, ku se vaan kasvattaa pitkää vartta eikä kuki ollenkaan? Millon esim. leikataan?
616948
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tässäpä yksi hoito-ohje.

Kohtalonköynnös kukkimaan
Date: 4/16/99
Time: 8:41:07 PM
Remote User: tertturuusu


Comments
Onko teidän mielestänne helppo saada kohtalonköynnös kukkimaan? Jos ei, niin tässä tulee hyvä, anopilta saatu vinkki, joka toimii aina. Kesäksi köynnös viedään ulos suojaiseen paikkaan. Ruukkuun mullan päälle voi tömäyttää kunnon annoksen kanankakkaa kompostoitumaan. Sitten ei saa yhtään kauhistua, kun kasvi tiputtaa kaikki lehtensä ja vaikuttaa kuolleelta. Syksyllä ennen ensimmäistä hallayötä kasvi tuodaan sisälle, putsataan roskista ja hämähäkinverkoista ja leikataan selvästi kuivettuneet oksat pois. Sitten vaan kukintaa odottamaan. Pian kasvi alkaa tunkea uusia lehtiä ja samantien ilmestyy nuppuja. Paras kukinta tulee yleensä jouluksi. En tiedä, miten moni kukkien ystävä näin toimii, mutta huonekasvikirjoissa en ainakaan ole tällaista ohjetta nähnyt.

Äänestä
  • Edellytys kukinnalle on selvä lepokausi.
    Itse pidän kasvin talvella viileässä (15-19 astetta) ja lähes kuivana, niin että kasvi kellastuttaa ja tiputtaa kaikki lehtensä. Jos kuivuuden aloittaa nopeasti, lehdet ruskettuvat ja näyttäisi että kasvi olisi kokonaan kuollut.
    Mutta ei hätää: kun maaliskuussa alkaa kastella runsaasti, antaa paljon valoa ja lannoitetta, niin kasvi lehtiää nopeasti ja nuput ilmaantuvat parissa kolmessa viikossa. Kukinta on tällöin yleensä hyvin runsas.

    Äänestä

  • Köynnös-Kauko kirjoitti:

    Edellytys kukinnalle on selvä lepokausi.
    Itse pidän kasvin talvella viileässä (15-19 astetta) ja lähes kuivana, niin että kasvi kellastuttaa ja tiputtaa kaikki lehtensä. Jos kuivuuden aloittaa nopeasti, lehdet ruskettuvat ja näyttäisi että kasvi olisi kokonaan kuollut.
    Mutta ei hätää: kun maaliskuussa alkaa kastella runsaasti, antaa paljon valoa ja lannoitetta, niin kasvi lehtiää nopeasti ja nuput ilmaantuvat parissa kolmessa viikossa. Kukinta on tällöin yleensä hyvin runsas.

    Toimis kyllä mullakkin. oli melkein kuollut kuivassa mullassa enää yksi pieni lehtipari jäljellä. kastelin huolella ja laitoin esl alle 3vko ja sitten auringon valoon nyt on 10 kukka nuppua nopeasti katsottuna ja 7 lehtiparia muutama isompi. nyt mietin vaan isompaa ruukua ja miten lannoittaisin sitä?

    Äänestä

Minulla oli aikaisemmin kohtalonköynnös,mutta se kuoli.Nyt ostin uuden miten sitä pitää hoitaa,että saan sen kukkimaan uudestaan.

Äänestä
  • Ei välttämättä ollut kuollut. On itsellä tullut parikin kertaa kokeiltua. Luulin kuolleen (liika kastelu) vaihdoin uuden mullan, eikä kukassa ollut yhtään lehteä ja oksat muuttuivat kuivakaksi. Tässä vaiheessa leikkasin kukkaa rajusti. Kaikki kuivat oksat siihen saakka kunnes leikkaus kohtaan tuli elävää vartta. Viimeksi jäänyt kuin 15 cm tynkä. Mutta parin kk päästä siitä varresta alkoi työntää ulos alkuja. Sumuttelin vettä ahkerasti siihen tynkään tuon 2 kk aikana. Hyvin varovaisesti kastelin. Älkää heti menettäkö uskoa kohtalonköynnökseen!!

    Äänestä

No hyvä ihme tuossa yllähän ne ohjeet ja neuvot on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätoivoinen kirjoitti:

Miten kohtalonköynnöstä pitäs kasvattaa, ku se vaan kasvattaa pitkää vartta eikä kuki ollenkaan? Millon esim. leikataan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu