Delta-Auto lomauttaa taas henkilökuntaa kolmeksi kuukaudeksi Iisalmessa , seuraus yleensä siitä on seuraavana annetaan potkut ja sitten firma nurin.Loppuu ne venäläisen rahat joskus kun toimi piste ei tuota enää omia kiinteitä kulujaan,saatikka tuottaisi venäläisille mitään voittoa.Ennustukseni on että ennen juhannusta Iisalmen Delta lopettaa,saa nähdä osunko oikeaa.
Delta-Auto Iisalmi
qwadewrsferdtgyhbcf
266674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Tässä letkassa oli muistaakseni eilen keskustelua Deltan omistajista. Taitaakin olla salaista tietoa.
Aikoinaan kun Deltakonserni osti Putkolan autoliikkeen toiminnot itselleen, tosin Veho ei antanut edustuksiaan Deltalle. Delta-Auto piti esittelytilaisuden yrityksestä eräässä hotelissa. Silloin jo tuotiin esille se, ettei yrityksen omistuspohjaa kannata kovasti mainostaa maailmalla.
Delta-Autohan on perustettu entisen Konelan raunioille. Firman rahat on tienattu rehellisellä työllä, eikä kuten jotkin ilkeämieliset väittävät että Mafian tai huum... rahoja pestäisiin. Oliko yli 30 autoliikettä suomessa jotka ostettiin käteisellä pois roikkumasta.
"Delta Motor Groupin omistaa Lada-autotehdas Autovaz, jonka kotipaikka on Togliattin kaupunki Venäjällä" (etelä-saimaa)
Putinilla riittää tauhka.
Taitaa olla omistajat siellä muuttuneet. Tuulilasissa oli juttu näin: Delta-konserni sai viime viikolla uuden enemmistöomistajan brittiläisestä Emirates Stars Investmentistä. Sen omistajia ovat muun muassa Deltan nykyiset hallituksen jäsenet. Uudet omistajat sijoittivat Deltaan 10 miljoonaa euroa uutta pääomaa, jolla vahvistetaan Deltan taloudellista asemaa. Emirates Stars Investment omistaa Deltasta 95 prosenttia ja Avtovaz 5 prosenttia. Eli ei taida enää kovinkaan venäläisvoittoinen firma olla.
...oleva asia. Tiälläkii o jottaen infoo. Kuulema Petestä on tullu paikallisjohtaja tänne Iisalameen. Onpaha ainakkii oikee heppu pestattu.
http://www.delta.fi/Etusivu/Ajankohtaista/Deltalleuusienemmistöomistaja/tabid/1398/Default.aspx
Ei itteensä saa kehua, tai en minä ainakaan ilkeäis;)
jos foortilla työntäävät sinne.
Iisalmen Delta-autosta on jo siirretty kaikki vaihtoautot pois, niillä ei ole yhtään vaihtoautoa enää. Eikä ne enää ole mukana esim.töllöttimessä mainostamassa niinkuin muut liikkeet niinkuin Autotalo Hartikainen, Ok-auto, Laakkonen ja Avainvaunu.
ELi varmasti ovat pistämässä kiinni Iisalmen puljua.
Meneeköhän Opel Autotalo Hartikaiselle?
Ee ota oopelia,ku se jootas hävittee koko muapallolta,kun ee se oo ees aato.
Paskakasa koko kulukuneuvo!!
Opelia parempaa autoa ei ole keksitty eikä taideta keksiäkkään. Kuudes Opel omistuksessa ja merkkiä en vaihda. Ei luotettavampaa menopeliä.
Joskus aatolla,niin tietäsit että ooppeli on paska romu...
Laakkosen poijjaat ottaa ooppelin huollon niin saat asiantuntevaa palvelua.
...ja paskanmarjat
vaikka laakkoselle ennemmin kuin hartikaiselle. mutta katsotaanhan, jos nyt ihan deltalle entiseen malliin
vähän telttalaisilla tekemistä kun roikkuvat täällä keskustelupalstoilla...
katteus se on pahin savolaisten vaiva.
no kohta mennee tietoliikenne yhteyvet poikki niin tyrehtyy tämäkin palsta
kun ne ovat valmiita romukeräykseen.
Vitsaus ihmiskunnalle,kaikki vois paremmin jos ooppelia(lue romu)ei ois keksitty!
Minäpä edustan kyllä ihan muuta tahoa kuin deltaa ja ihan mielenkiinnolla seuraan keskustelua. Kyllä se kateus on todella savolaisten vitsaus ja selän takana mollaaminen. edessä päin sitten mielistellään ja ollaan niin ystävällisiä.
Täytyy sanoa, että on autoalalle harvinaisen vittumaista porukkaa valikoitunut, ja tällä tarkoitan nimenomaan muita kuin deltan porukkaa, sillä hehän täällä saavat nyt kakkaa niskaan ihan syyttä....Menkää aikuiset jässikät itseenne ja katsokaa joskus peiliin!saattaa olla ettei peilikuva miellytä, niin onhan se hyvä haukkua ja repostella toisten asioilla!!!
Oes perkele ees Lada......
Ooppeleista mitään, jos huolto annetaan äkkiporukalle(Opelin suhteen) niin hommasta ei tule yhtään mitään. Kyllä siellä pitää olla asiantumusta jo vuosien takaa jotta muukin kuin perushuolto onnistuu asiantuntevasti, näin se on poijat joka merkin kanssa.
Näkyypä uusia Opeleita jo olevan Hartikaisen pihalla , onhan siellä paljon Autoputkolan entistä henkilökuntaa töissä nytkin, Opel kokemusta luulisi löytyvän ?
rahat on kiinni teltta-aatossa?
sitä ainakin odotamme. Ei tavan ihminen ilkeä käydä Konelassa.
siellä paleltaa. Taetaa olla huteralla pohjalla tuo Iisalamen teltta.
bye bye teltta...