Uusi elinkustannusindeksi 2009

milloin ilmestyy?

Uutta indeksiä odotellaan. Milloin se ilmestyy? Vuokrasopimuksessani sanotaan että vuokra on sidottu elinkustannusindeksiin ja tarkistusajankohta on MAALISKUU eli tarkoittaako se sitä että huhtikuun vuokra on jo korotettu?? Voiko korotusilmoituksen postittaa heti kun indeksi on julkistettu vaikka korotus astuisi voimaan huhtikuussa? Miten olette toimineet, itselläni tämä on eka korotus? Millaista sanamuotoa olette rustanneet korotusilmoitukseen?

6

8876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A) Kyllä se tarkoittaa juuri sitä.

      B) Elinkustannusindeksi oli joulukuussa 2008 täsmälleen sama kuin kesäkuussa 2008, eli älä turhaan huolehdi siitä..

      Lisäksi huomauttaisin että kohta meillä on deflaatio, mutta vuokrasi ei kuitenkaan laske nykyisestä..

      • Jule167176

        "vuokra on sidottu elinkustannusindeksiin" -> jos muuta vuokrasta ei ole sovittu, niin deflaatiotapauksessa vuokraa pitää laskea. 1. vastaaja on tulkinnut väärin, eli kysyjö vuokranantaja. Ilmoita vuokralaisella vaan, että uusi vuokranne 1.4.20xx alkaen on sopimuksemme mukaan xx euroa johtuen elinkustannusindeksin muutoksesta. Deflaatiopelkoisen vuokranantajan kannattaa kirjoittaa sopimusteksti muotoon "vuokrasummaa on nostetaan vuosittain 1.4. elinkustannusindeksin muutoksella korotettuna". Näin sitä ei tarvitse alentaa, jos deflaatio alkaa jylläämään.


    • wertyuiolöljkhgfdsaå

      Tähän se indeksi tulee. Viimeinen julkaistu indeksi tuli juuri muutama päivä sitten joulukuulta.

      Laita siihen vuokrankorotusilmoitukseen tämä indeksitaulu mukaan liitteenä niin saa vuokralainenkin siitä katsoa. Se vuokra siis korottuu mainitun kuukauden indeksin ja saman kuukauden indeksin edellisvuodelta suhteen kertoimella.

      • asdfghjklöärtyuiopåå

      • asdfghjklöäfghyjukio

      • dfghjklöäertyuiopååå
        asdfghjklöäfghyjukio kirjoitti:

        Se on siis tämä yleinen kuluttajahintaindeksi mihin nämä vuokrat yleensä vuokrasopimuksissa sidotaan.

        Ai tämähän olikin jo 3 vuotta vanha aloitus


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1958
    2. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      154
      1880
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      22
      1255
    4. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      941
    5. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      909
    6. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      829
    7. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      112
      771
    8. Minä tunnen sinut

      Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell
      Rakkaus ja rakastaminen
      45
      720
    9. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

      Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
      Ikävä
      32
      715
    10. Kokeilit sitten kepillä jäätä

      Monen vuoden jälkeen mies. Etkö uskaltanut enempää? ☺️
      Ikävä
      74
      696
    Aihe