Injektioneulojen myynti ja laki

Onko injektioneulojen myyntiä rajoitettu laissa millään tavalla? Etsin FINLEXin ajantasaisesta lainsäädännöstä kaikilla mieleentulevilla hakusanoilla, mutta en löytänyt mitään lääkkeiden annostelutarvikkeiden myymisestä.
3644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

niitä.Eli ei ole kuten ennen kiellettyjä.Kukatahansa voi hakea niitä paitsi jos alaikäiset hakee niin voi tulla mutkia matkaan.

Äänestä
  • Eli siis apteekeista suurin osa mistä ystäväni on kysynyt myyvät vain yksittäisiä neuloja. Jotkin apteekit myyvät yksittäispakattuja myös laatikoittain, mutta ei läheskään kaikille. Ajattelin lähinnä että onko myynnistä säädetty mitään laissa siten, että neulojen jälleenmyynti olisi luvanvaraista.

    Äänestä

  • kaverin asialla kirjoitti:

    Eli siis apteekeista suurin osa mistä ystäväni on kysynyt myyvät vain yksittäisiä neuloja. Jotkin apteekit myyvät yksittäispakattuja myös laatikoittain, mutta ei läheskään kaikille. Ajattelin lähinnä että onko myynnistä säädetty mitään laissa siten, että neulojen jälleenmyynti olisi luvanvaraista.

    Itse en saanut ostettua sellaista pientä lääkeruiskua, kun koulupäivän jälkeen menin ostamaan kissanpennun lääkettä varten sellaista olikohan 2 millin ruiskua. Ei ollut edes neulaa, olin 15-vuotias. Aikaa on sen verran, että tupakan oston ikäraja oli vielä 16, ja tupakkaa kyllä sain ostettua ilman mitään vaikeuksia. Mutta tuota tuotetta eivät myyneet, koska ilmeisesti luulivat sen menevän mällin huuleen laittoon. Tuli aika monta turhaa autolla ajokilometriä pelkästään sen vuoksi isälleni, että peräkylämme lähiapteekki ei minulle sitä suostunut myymään. Kiinnostaisi vieläkin tietää mihin se kielto perustui, ei kai ne voi tupakointivälineeksi sitä luokitella. Mutta siitä lähtien kyllä on pidetty varastossa noita, Ainahan niitä ei saanut lääkekuurin mukana eläinlääkäriltä.

    Mutta en minäkään osaa sanoa, että voiko injektioruiskuja kieltäytyä myymästä. Veikkaisin, että saattaisi jopa voida, mutta se on vaan villi veikkaus ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaverin asialla kirjoitti:

Onko injektioneulojen myyntiä rajoitettu laissa millään tavalla? Etsin FINLEXin ajantasaisesta lainsäädännöstä kaikilla mieleentulevilla hakusanoilla, mutta en löytänyt mitään lääkkeiden annostelutarvikkeiden myymisestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu