citroen xsara 2000 1,6 on automerkki, mutta pääseekö katsastuksesta läpi, jos air bag merkkivalo välkkyy näytöllä. sitä ei saa pois avaimella kääntämällä pelkääjän puolelta? miten sen air bagin saa pois päältä, että se ei välkkyisi näytöllä enää?
air bag-merkkivalo!
citíkka
4591
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vika korjattava ja merkkivalo nollattava jotta läpäiseen katsastuksen.
kun ravistelin lukkoa avaimelle niin sain pois aina josikin aikaa.
emännän pösössä vm. 2002 sama vika. Computeerri välyttää tietokoneen näytössä airbag faultia. Taitaa olla saman PSA:n konsernin compuutteri kun omassa sitikassani. Kertoivat pösön huollosta, että jokin "comit" paketti pitää ratin alta vaihtaa ja kustannus on noin 380ekua työt. Ilmoittivat myös, että tuo airbäg paketti pitäsi huollattaa 8-10 vuoden välein..
Peugeotin ja Citroenin yleinen vika että airbag merkkivalo ei sammu. Se voi johtua kuljettajan penkin alla olevasta liittimestä jossa huono kontakti. Itse olen saanut avun kun olen "nitkuttanut" liittimiä, ei tarvinnut vaihtaa. Sinne vaan rohkeasti käsi penkin alle.