Miten BMW:n 3- sarja voi olla premiumia, kun siihen saa 1.6 moottorin? Vähän niin kuin Avensis.
Onko
premiumia?
19763
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei premiumeihin pitäisi saada mitään vapari 1.6 pannua. Onneksi Audeissa, Mersuissa eikä Jaguareissa ole mitään 1.6 moottoreita.
Heh, (vuosimalli 2009 "hinnat alkaen" versiot):
BMW 316i: 122 hv
Audi A4 1.8 TFSI: 120 hv
Buahahahahaha!
miksi ihmeessä pitää olla joku 1.6 litranen vapari tuon kokoisessa autossa. Tuossa Audin pikku 1.8 TFSI:ssä on sentään vääntöä 230nm ja bemussa 160nm. Surkeaa Bemarilta.
Mitä ihmettä tuota myydään jollakin 1.6:lla? Heppoja 120 ja vääntöä 160!! Pikkuauton moottori.
jotka ajaa 15-vuotta vanhoilla isokoneisilla "premiumeilla". Ei se moottori koko autoa tee, tosin ei se haittaa vaikka voimaa olisi vähän varastossakin, mutta eiköhän tuollakin kerkiä töihin ja kotiin.
kerkiää kaupungissa. Mites sitten kun pitäisi maantiellä ohittaa vaikka rekka? Kyllä siinä tilanteessa sitä tehoa alkaa arvostamaan.
liittyy käsitteeseen "premium"?
Onhan Venäjä ja USA täynnä ajoneuvoja, joiden pikkulohkon tilavuus on 5,7 litraa.
Premium on - ja vain - laatukäsite.
"paremman luokan autoon"? Ihan sama kuin 7 sarjalaisessa olisi 2 litranen vapari. Sopiiko se sitten siihen?
sopisi ? Onhan siinä iso konehuone:) Ei vaan, mihin sitä älyttömän isoa tehoa aina tarvitaan ? Ja onhan niitä sitten tehokkaampia malleja niille jotka sitä tarvitsevat, kaikki eivät tarvitse.
Tästä voi päätellä sen että BMW:llä yritetään tosissaa haastaa Toyota. Paitsi että uuden Aven 1.6 on tehokkaampi kuin Bemun.
no kyl tonki saa suttaa jääl ja lumel aik hyvi. tos on tehoo nii paljo et sil o vaikee ajaa suoraa.
eivät pistäneet 1.4 vaparia. Onhan tuo vähän noloa että vielä nykypäivänä Bemariin saa 1.6 vaparin. Pikkuturbon hyvin ymmärtäisi, mutta 1.6. Eijei.
KAKSI ERI ASIAA.
Ei 1.6-litrainen kone tee bemusta toyotaa. Pienihän se on mutta mallistosta löytyy ripeämpiäkin vaihtoehtoja, valinta on vapaa. Tuon tasoiselle kirjoittajalle se pikkukonekin voi olla liikaa...
edes mallistossa joku säälittävä 1.6?? Mitä järkeä? Mersulta, Jaguarilta, Audilta ja Alfalta ei onneksi löydy mitään noin säälittävää pannua. Hepat 122 ja vääntö 160nm, voi voi. Eihän tuolla pääse edes maantiellä ohi kun ei ole vääntöä. Audin matala tehoisemmassa 1.8 TFSI:ssä on kyllä pari heppaa vähemmän kuin tuossa 1.6:ssa, mutta vääntöä sentään 230nm joka on enemmän kuin 320i bemussa.
Mikä liike myy 3-sarjaa 1,6 l:n koneella?
Jos sellainen jostain löytyy, niin kerro ihmeessä.
pikkumerkkiä. Osoitteet voit IHAN ITSE katsoa vaikka pemarin sivuilta.
saa myös 5 sarjaan? Onhan siinä sentään huimat 122 heppaa ja 160 nm vääntöä. Tuolla väännöllä pääsee raskaampikin auto aivan helposti muista ohi maantiellä.
Ei se 316i yhtään hassummalta tuntunut kun huollon sijaisautona pari tuntia sillä ajelin.
Hiljainen ja mukava. Sopii sellaiselle joka haluaa hyvän ja laadukkaan auton, mutta ei tarvi tehoa.