Kuka luki aamun hesarista kun Espoonkruunun vuokralaiset itkivät, että he maksavat jo toista kertaa asuntoaan, eli ovat vuokrillaan maksaneet jo KAKSI sellaista asuntoa jossa asuvat.
Minusta tuossa kiteytyy vuokra-asumisen typeryys.
Tai no, sikäli julmasti sanottu, että useimmilla palstan vuokralaisilla ei ole vaihtoehtoja; omaan ei ole varaa nyt eikä huomenna. Silloin on pakko asua vuokralla, vaikka tietää ratkaisun tyhmäksi.
Minusta tuossa kiteytyy vuokra-asumisen typeryys.
Tai no, sikäli julmasti sanottu, että useimmilla palstan vuokralaisilla ei ole vaihtoehtoja; omaan ei ole varaa nyt eikä huomenna. Silloin on pakko asua vuokralla, vaikka tietää ratkaisun tyhmäksi.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Muista nyt: sinä vihaat KAIKKIA, jotka ostavat kohta oman ja paljon halvemmalla, kuin sinä.
Olenkin ihmetellyt mikä saa erään saarnaamaan omistusasumisen ihanuudestä juuri täällä asuntojen hinnat-palstalla. Eihän aihe sovi ollenkaan tämän otsakkeen alle.
Kateudestahan tuossa on kyse! Täältä löytyy porukkaa joka ei asuntoaan kuplahinnalla osta, vaan alennusmyynneistä puoleen hintaa.
että tyfneröillä valuu löysät laahkeesta kun kovia päätöksiä pitäisi tehdä.
Miksi sitten aina kun hesarissa tms. on kuvia vuokralaisista (esim Espoonkruunu tai vaikkapa taannoinen Alakiventien tilanne) vuokralaiset ovat...mitenhän sen muotoilisi...hieman alemman tuloluokan ihmisiä...yleensä yllättävänkin resuisia.
Niin hekö mielestäsi ryntäävät kohta asuntokaupoille?
Vai olisiko niin että palstan vuokralaiset pysyvät vuokralaisina, olipa hintakehitys mikä tahansa?
Tähän et tietenkään voi vastata rehellisesti, koska et haluaisi olla köyhä :(
huonoimmassa asemassa asuntomarkkinoilla ovat kuitenkin ne ressukat, jotka joutuvat myymään kalliilla ostamansa asunnon ostohintaa halvemmalla, niin että myynnin jälkeen jää vielä velkaakin. Silloin ei varmasti naurata.
Jos on epävarma maksukyvystään, ei ainakaan tällaisena laskevien hintojen aikana kannata mukaan loikata, vaikka vuokramarkkinoilla olisi tullut susi vastaan niin omistusasuntomarkkinoilla saattaa tavata karhun.
Riskiä on joskus otettava, nyt on siihen erittäin huono aika, hinnat tulevat laskemaan vielä.
kun minulla on nimimerkin "tai jos pelkää riskiä" lupaus suomi24-palstalla siitä, että hinnat laskevat lisää.
Ennen jouduin tekemään päätöksiä epätäydellisen informaation varassa, vaan en enää.
"hinnat tulevat laskemaan vielä"
Luultavasti, ainakin tilastollisesti. Mutta laskeeko niin paljon että kannattaa odotella ja maksaa vuokraa? tuskin.
"huonoimmassa asemassa asuntomarkkinoilla ovat kuitenkin ne ressukat, jotka joutuvat myymään kalliilla ostamansa asunnon ostohintaa halvemmalla, niin että myynnin jälkeen jää vielä velkaakin. Silloin ei varmasti naurata."
Paitsi jos samalla vaihtaa suurempaan, niin silloinkin on voiton puolella!!!
Niin siis hinnat ei välttämättä enää laskettelekaan. Katsos kun korot laskee ja kun pankit alkaa lainaamaan rahaa yrityksille, yritykset alkavat investoida. Tällöin työpaikat säilyy. Ihmiset huomaa että eipä se maailmanloppu tullutkaan. Korot on alhaalla ja asuntojen hinnatkin hiukan laskeneet huipusta, vuokratkin näyttää nousevan. Tällöin työssäkäyvälle tulee varmasti houkutus asua omassa. Oma vaikutuksensa on myös tuloverotuksella joka kevenee aika lailla tälle vuodelle.
Ja vielä, USAssa vaihtuu presidentti. Se on hyvä asia USAn taloudelle ja se on taas hyvä asia meille koska meillä niin kuin muuallakin maailmassa mennään siihen suuntaan kuin USAn talous näyttää menevän.
Minä ainakin uskon talouden kehittyvän positiivisesti jo tänä vuonna.