Norjalaishyppääjä Bystöl kärysi kielletyistä aineista
16.1.2009 10:37 (Päivitetty 16.1.2009 14:10)
Norjalainen mäkihyppääjä Lars Bystöl on antanut positiivisen näytteen kannabiksen käytöstä.
Norjalaislehti Se og Hörin mukaan Lars Bystöl kärysi kannabiksesta.
Bystöl on antanut positiivisen näytteen viime marraskuussa Vikersundissa hypätyn kisan yhteydessä. Näytteestä on löytynyt merkkejä kannabisjohdannaisen, narkoottisen tetrahydrokannabinolin THC:n käytöstä.
Bystöl, 30, on antanut selvityksensä tapahtuneesta Norjan hiihtoliitolle. Hän harmittelee tekemäänsä, mutta kieltää käyttäneensä THC:tä suorituskykyään parantaakseen.
- On tärkeää korostaa, ettei Lars ole tehnyt tätä huijatakseen, mutta hän on ollut väärässä paikassa väärään aikaan, Norjan mäkihyppyjohtaja Clas Brede Bråthen sanoi.
Rattijuopumus takana
Kannabis on urheilussa kiellettyjen aineiden listalla terveydelle haitallisten vaikutustensa vuoksi.
Bystöl voitti normaalimäen olympiakultaa Torinon talvikisoissa ja myöhemmin samana vuonna lentomäen MM-joukkuekultaa. Vuonna 2007 hän sai lähtöpassit Norjan maajoukkueesta siviilielämän vaikeuksiensa vuoksi. Bystöl mm. jäi kiinni rattijuopumuksesta.
Bystöl palasi Norjan mäkimaajoukkueeseen helmikuussa 2008. Hänen toistaiseksi viimeinen sijoituksensa maailmancupissa on viime maaliskuulta Kuopiosta Puijon suurmäen seitsemäs tila.
STT-NTB-IL
KUIS TÄSTÄ
SELVITÄÄN....
2
230
Vastaukset
- kohotuksellahan
tästä päästään.
- braathen
joo eihän se muuten ois käyttäny ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433743- 362484
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?342021- 231772
- 171699
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai1001602- 231598
- 241457
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991456- 221419