Ettei vaan kellään olisi polttopuun(koivua) tarvista,olisi n.25mottia keväällä ylimääräistä puuta myytäväksi,hinta 50 motti haettuna,30 tai 60cm.puut vielä pystyssä ja keväällä tehtynä,eli ihan kuivaa ei taida ihan heti ollaLähinnä haluasin tietää et laitanko lehteen vai sattuisiko täältä ostajia,eikä puiden potkijoita:)
koivuhalakoja
metässä
7916
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kenenkään metästä taidat kaataa koivupuut.
No ihan omasta metsästä ja moto käy harventamassa peltojen reunoja lähiaikoina ja puuta tulee yli oman tarpeen,ja naapuri tekee ne halkoiksi korvausta vastaan,ja itselle jää n.30mottia eli n.8-10vuodeksi niin eiköhän mulla ole järkevää myydä vähemmäksi etteivät laho hyvät halkopuut pihalle:)Eihän ne nyt aivan heti kuivia puita ole kuitenkaan
se on eri juttu jos omasta metsästä raivaa. jokainenhan saa tehdä omalle mitä haluaa. vaan on sellaisiakin kauppamiehiä jötka myyvät jo toisten hankkimat puut.
Tuhat mottia halkoja.En vaan ole tehnyt niitä,metässä pystyssä ovat,.Melkoinen kauppamies oot.
Aika kova hinta tuolla puulla kun valmistakin saa halvelmmalla
http://www.pilkepalvelu.com/tuotteet.htm
Pino- vai irtokuutiometriä? Onko alv:t jo mukana?
Irtokuutio kuljetuksineen näyttäis mottinetissä olevan 33-50 €. Saahan sitä tietysti pyytää. Hyvä kauppamies lienet ja ennakoit hinnan vuodeksi, jolloin puusi on kaadettu, katkottu ja kuivanut elikkä 2010-2011.
Pinokuutio ja haloksi tehty jo ajat sitten,kuivuvat sit ku kerkeävät,lavojen päällä verkon sisällä kuivuvat aika nopeaan,melkein kaikki jo myyty ni ei tarvitse enää kateellisten vaivautua,no yritetty on.)