takavalottomat autot

kauhistelija

Ihan ystävällinen ja hyödyllinen neuvo: vilkaise, palavatko autosi takavalot silloin, kun niiden pitäisi palaa. Takavalottomalla autolla ei saa ajaa yleisellä tiellä.

3

363

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäkin oon täällä muutaman kerran sanonu,
      samoin ajovalottomista, (keulassa pelkät parkit)

      ovat vaarallisia tuolla tienpäällä nyt kun on pimeetä, muta kun eräitä ei oma/toisten turvallisuus kiinnosta.

    • päiväsaikaan

      koska jarruvalot erottuvat silloin huonommin

      • tiesitkö sitä

        No onpa taas läskiperseellä/aivolla selitykset.

        Kyllä näissä valovammaisissa tuppaa usein olemaan jarruvalojakin pimeänä. Tänäkin talvena on tullut taas nähtyä jo yksi täysin jarruvaloton ja "viimeistä viedään" eli 1 ainoa lamppu (kahdesta tai kolmesta, jos on lisäjarruvalokin) enää sitkuttelee -malleja näkee viikottain.

        Luonnollisesti edessäkin on parkit kyrvähtäneet jo vuosia sitten, jolloin auto muuttuu "kykloopiksi", kun ajovlao poksahtaa. Se onkin pimeällä tiellä kiva arpoa, kun tulee "moottoripyörä" vastaan, että kummalla puolella se "sivuvaunu" oikein on ... eli onko pimeänä vasen valo ja kuski roikkuu keskiviivan päällä vaiko oikea valo ja kuski ajaa reunassa, kuten pitääkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1442
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1182
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      68
      1064
    4. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      5
      1060
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      966
    6. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      962
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      871
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      69
      771
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      57
      743
    10. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      312
      694
    Aihe