takavalottomat autot

kauhistelija

Ihan ystävällinen ja hyödyllinen neuvo: vilkaise, palavatko autosi takavalot silloin, kun niiden pitäisi palaa. Takavalottomalla autolla ei saa ajaa yleisellä tiellä.

3

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäkin oon täällä muutaman kerran sanonu,
      samoin ajovalottomista, (keulassa pelkät parkit)

      ovat vaarallisia tuolla tienpäällä nyt kun on pimeetä, muta kun eräitä ei oma/toisten turvallisuus kiinnosta.

    • päiväsaikaan

      koska jarruvalot erottuvat silloin huonommin

      • tiesitkö sitä

        No onpa taas läskiperseellä/aivolla selitykset.

        Kyllä näissä valovammaisissa tuppaa usein olemaan jarruvalojakin pimeänä. Tänäkin talvena on tullut taas nähtyä jo yksi täysin jarruvaloton ja "viimeistä viedään" eli 1 ainoa lamppu (kahdesta tai kolmesta, jos on lisäjarruvalokin) enää sitkuttelee -malleja näkee viikottain.

        Luonnollisesti edessäkin on parkit kyrvähtäneet jo vuosia sitten, jolloin auto muuttuu "kykloopiksi", kun ajovlao poksahtaa. Se onkin pimeällä tiellä kiva arpoa, kun tulee "moottoripyörä" vastaan, että kummalla puolella se "sivuvaunu" oikein on ... eli onko pimeänä vasen valo ja kuski roikkuu keskiviivan päällä vaiko oikea valo ja kuski ajaa reunassa, kuten pitääkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      248
      9335
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      149
      7670
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      149
      5231
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      149
      4917
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4623
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      104
      4325
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      128
      4154
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      166
      1917
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1729
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      282
      1567
    Aihe