hortensiat kukassa

Kerran vieraillut

Tervehdys Azoreilla käyneet,

Olimme viime maaliskuun alussa 2 viikkoa Sao Miguelilla. Autolla kiersimme yhden viikon ja muilla keinoin toisen. Tienvarret olivat kukkineita hortensioita tulvillaan. Kumppanini haluaa kokea niiden kukkimisen. Mikä olisi paras ajankohta? Kesä- vai heinäkuu?

Masseur varmasti parhaiten tietää.

1

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hortensioiden kukinta saavuttaa huippunsa heinäkuussa. Ensimmäiset puhkeavat kukkaan toukokuun loppupuolella ja vielä marraskuun alussakin saattaa nähdä tuoreita kukkia varjoisempien teiden varsilla.

      Kukkimiseen ajankohtaan vaikuttaa sää. Viime kevät, kesä ja syksy olivat normaalia vähäsateisempia. Niinpä kukinta alkoi tavallista aikaisemmin. Hortensioiden kukat kuihtuvat nopeammin aurinkoisilla ja vilkkaasti liikennöityjen teiden varsilla.

      Kohta meillä on täällä käsillä kamelioiden kukintasesonki. Kamelioita on istutettu etenkin Furnasiin, mutta niitä näkee jonkin verran myös Ponta Delgadassa. Seuraavana on azaleoiden kukinta, josta on jo merkkejä helmikuussa, mutta joka saavuttaa huippunsa maalis-huhtikuussa.

      Kiinanruusua käytetään paljon aitakasvina ja se, kuten bougainvilleakin, kukkii käytännössä ympäri vuoden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      94
      4145
    2. 66
      3403
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3054
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2529
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2336
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      199
      2105
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2051
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      850
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      756
    10. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      70
      755
    Aihe