Töihin englantiin ?

Moi kaikille !

Mä oisin menossa EHKÄ ensi kesänä töihin
Englantiin johonkin hotelliin. Onko kenelläkään
samantapaisia kokemuksia ? Olisi ihanaa jos
kertoisitte niistä minulle.

Miten te saitte sen duunin ? Asuitteko hotellissa
ja saitte ruuan ja vähän rahaa sieltä ?
Minkälaiset työpäivät olivat ?

Miten saitte tehtyy työsopimuksen ?
minkälaista "verokorttia" sinne tarvii ?

Kiitos etukäteen vastanneille...
3331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Töitä löydät mm. internetistä, rekrytointifirmoista, lehdistä ymv.
Varsinkin hotelli- ja ravintola-aloilta saa helposti töitä ilman kokemustakin. Varaudu tekemään pitkiä, raskaita työpäiviä (öitä) huonolla palkalla, ainakin aluksi. Mitkään työsopimukset eivät tunnu pätevän, olkoon se sitten tehty kirjallisestikin. Mihin kaupunkiin olet menossa töihin?
Kannattaa pitää koko ajan mielessä se, että kehenkään et voi luottaa. Me suomalaiset olemme yl. liian sinisilmäisiä ulkomailla.

Äänestä
  • löydät kiertämällä cv kädessä ovelta
    ovelle!asunnon saanti on ongelma- duunin ei.

    Äänestä

Olin itse pari vuotta sitten kesän töissä hotellissa etelä-Englannissa.
Aivan mahtava reilu 2kk!! Hain työn nuorisovaihto Allianssin kautta. Maksoi muistaakseni parisen tonnia lennot. Olin töissä pienessä perhehotellissa ja asuin "äidin" isovanhempien luona. Ruokaa sain :)
( 5kg) ja rahaakin. Ensimmäiset 2 vk 20£/vk ja siitä eteenpäin 40£/vk. Eipä päässyt rikastumaan mut pärjäsin ok,oli vähän säästöjä mukana. Työaikoihin oli kyllä totuttelemista: aamulla 7.30 tarjoilemaan aamiainen, sen jälkeen huoneiden siivous, vapaata klo 18.00 asti, illallisen tarjoilu, n.klo21.00 loppu työt. (Pubit auki vaan klo 23.00 asti!!!)
1 vapaapäivä/viikko. 2 pv:nä viikossa kävin kielikoulussa.
Työsopimuksista yms. en tiedä koska Allianssi hoiti kaiken paperihomman.
Suosittelen todella lämpimästi töihin menoa Englantiin! Pitää vaan muistaa että maassa maan tavoilla,niin pärjää ihan ok. Good luck!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


M. kirjoitti:

Moi kaikille !

Mä oisin menossa EHKÄ ensi kesänä töihin
Englantiin johonkin hotelliin. Onko kenelläkään
samantapaisia kokemuksia ? Olisi ihanaa jos
kertoisitte niistä minulle.

Miten te saitte sen duunin ? Asuitteko hotellissa
ja saitte ruuan ja vähän rahaa sieltä ?
Minkälaiset työpäivät olivat ?

Miten saitte tehtyy työsopimuksen ?
minkälaista "verokorttia" sinne tarvii ?

Kiitos etukäteen vastanneille...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu