Kertokaapa..
onko matematiikkaa pakko sisällyttää kauppakorkeakoulun opintoihin?
Tämä on kai aivan hullu ajatus. Olen tämän vuoden abi, enkä matikkaa ole ajatellut kirjoittavani (tulisi luultavasti lyhyestä i :)
Silti minua kiinnostaisi hurjasti Kansainvälinen liiketoiminta!! Täytyykö silti esim lukea kansantaloustiedettä ja kvantitatiivisia aineita?
Kiitos jo etukäteen :)
PS: Minkälainen se haastattelu olisi esim. Turun kauppakorkeaan?
onko matematiikkaa pakko sisällyttää kauppakorkeakoulun opintoihin?
Tämä on kai aivan hullu ajatus. Olen tämän vuoden abi, enkä matikkaa ole ajatellut kirjoittavani (tulisi luultavasti lyhyestä i :)
Silti minua kiinnostaisi hurjasti Kansainvälinen liiketoiminta!! Täytyykö silti esim lukea kansantaloustiedettä ja kvantitatiivisia aineita?
Kiitos jo etukäteen :)
PS: Minkälainen se haastattelu olisi esim. Turun kauppakorkeaan?
Vastaukset 16
Vanhimmat
yleisopintoihin kuuluu myös matematiikkaa sisältäviä kursseja, esim. rahoitukseen liittyen. Kyllähän ekonomin pitää noin simppeliä matematiikkaa osata. Ehkä kannattaisi madaltaa rimaa, kyllä niitä hyviä opintokokonaisuuksia löytyy mm. ammattikorkeakouluista.
Niin, se on kyllä aivan totta...
Mutta entä onnistuisiko sitten jos ottais tavallaan kieliä pääaineeksi. Ymmärsin ainakin Helsinkin kauppakorkean kielenlaitoksen sivuilta että niitä voisi opiskella pääpainoisesti, onnistuisiko se?
Kiitos jo viitsit vielä vastata!
Moi,
Pääaineena voit ottaa hkkk:ssa kieliä tai vaikka sen kv. kaupan. Peruskurssit pitää kuitenkin kaikkien suorittaa ja (jossain määrin) matemaattisia aineita niistä on 5 kurssia, tilastotiede, talousmatematiikka, kvantitatiivinen suunnittelu, logistiikka sekä ehkä rahoituskin.
Onhan jo pääsykokeissakin matematiikkaa ja se on lyhyen matikan lukijalle täysin uutta asiaa, joten töitä pitää tehdä jo siinä vaiheessa. Matikalta ei muutenkaan välty, pakollisissa peruskursseissa on paljon matikkapitoisia aineita.
Kiitti tsupadupa, tätä tarkoitinkin. Tiedätkö onko tämä käytäntö, että voisi kielet ottaa pääaineena myös muissa oppilaitoksissa, esim. turussa, missä voi suorittaa KTM-tutkinnon?
Entä voisiko sitten yliopistossa, otetaan nyt esimerkkinä vaasa, ottaa kielet pääaineeksi ja kuitenkin sitten kauppatieteellisestä sitä kansainvälistä yritystoimintaa, voisiko silti valmistua KTM:ksi?
Tää oli vähän sekava ;)
Ps. Voisiko pääsykokeet olla minulle ylitsepääsemättömän vaikeat,jos nyt sitä talousmatikkaa opiskelisin, vai tuleeko niihin paljon matem. tehtäviä??
Mihin ajattelit mennä töihin sitten kun on ekonomin paperit kourassa? Luulisi että ainakin liiketoiminnassa pitää osata jonkin verran matematiikkaa niin ettei firma ole heti konkurssissa. Jos kieliä haluaa opiskella niin eikö parempi paikka ole yliopistolla humanistinen tiedekunta?
Käsittääkseni tavan yliopistoissa ei voi suorittaa KTM-tutkintoa kuin perinteisillä KTM-aloilla. Jos haluaa kieliä opiskella, hakeutua pitänee humanistiseen tiedekuntaan (tai missä niitä kieliä nyt opiskellaankaan) ja lukea sitten vaikka sivuaineena kauppatieteitä. Tällöin tietty se miksi valmistuu, riippuu ihan siitä mistä sulla on se pääaine.
Turun kauppakorkeesta en kuitenkaan tiedä. Kannattaneepa katsoa vaikka sen nettisivuilta pääainevaihtoehdoista/suuntautumisista?
Pääsykokeessa on joka kirjasta 8 kysymystä.
Kirjoitit:" Entä voisiko sitten yliopistossa, otetaan nyt esimerkkinä vaasa, ottaa kielet pääaineeksi ja kuitenkin sitten kauppatieteellisestä sitä kansainvälistä yritystoimintaa, voisiko silti valmistua KTM:ksi?"
Voit ottaa kielet pääaineeksi, päästä sisälle valitsemasi kielen pääsykokeen kautta ja lukea kansainvälistä markkinointi, mutta sinusta ei tule KTM:ää vaan FM eli filosofian maisteri, perustuen ihan siihen pääaineesi on jokin humanistisen tiedekunnan kielistä.
En osaa sanoa tarkemmin muiden kuin Helsingin koulun osalta kielten lukemisesta. Kielet - talouspainoitteiset sellaiset - eivät muutenkaan ole koulujen ydinpääaineita, joten varmaan kovin monissa kauppakorkeissa niitä ei voi lukea. Kannattaa tutkia muiden koulujen nettisivuja tai olla yhteydessä niihin.
HKKK:ssa kielten ottamisesta pääaineeksi sanotaan seuraavaa:
"Kielten laitos
Suomen kieli ja viestintä 15 paikkaa
Englanninkielinen yritysviestintä 15 paikkaa
Opiskelija voi erityisestä syystä valita pääaineekseen myös jonkin seuraavista: talousmaantiede, saksan kieli, ranskan kieli, venäjän kieli, ruotsin kieli."
Mitä talousmatematiikkaan tulee, eiköhän jokainen normaali ihminen sen selvitä, jos vaan on valmis käyttämään siihen aikaa ja vaivaa. Itsekin tulin sisään lyhyen matematiikan pohjalta, mutta käytin paljon aikaa pääsykoematematiikan opettelemiseen eikä se sen jälkeen tuntunut ihmeelliseltä. HKKK:n pääsykokeessa pitää vastata kaikkiin kirjoihin, mutta voit vastata vain 6/8 kysymykseen matematiikasta. Jos noista nyt vaikka puolet menevät oikein ja muut kirjat menevät hyvin, niin etköhän sisälle pääse.
Niinpä,
Jos maailmankuvasi on niinkin suppea, että ajattelet pelkällä KTM:n papereilla pitäväsi yritystä pystyssä, niin suosittelen tilaamaan Kauppalehden ja seuraamaan talouden liikkeitä vähän laajemminkin kuin lukusalin nurkalta..
JA, jos odottaa tutkinnon tarjoavan vappaalipun haluamaansa työhön on edelleen syytä työntää nokkaansa syvemmälle todellisuuteen.
Kauppiksen matikka ei todellakaan ole sitä, mitä matematiikan osalta haetaan yrityksiä pystyssä pitämään, tai edes lähellekkään ylitse pääsemätöntä!
En tiennytkään pääsykokeiden sisältävän haastatteluja? Ainakaan kaikissa ei taida olla... Ei ainakaan just tavan yliopistojen kauppatieteiden laitoksilla.
Tietääkö joku mihin kouluihin noita haastatteluja on?
Jyväskylän yliopiston taloustieteiden tiedekunta järjestää ihan omanlaisensa valintakokeet. Ensin kaikki kirjallisiin kokeisiin ja niissä / todistuksen perusteella parhaiten pärjänneet kutsutaan soveltuvuuskokeisiin (haastattelut / psykologiset testit). Hyvä systeemi!
Eli ainakin Turun kauppakorkean kv-linjalle haettaessa on haastattelu valitsemallaan vieraalla kielellä, muille linjoille ei.
Rohkeasti vaan pääsykoekirjojen kimppuun ja kouluun! Täällä HKKK:ssa ainakin on monta opiskelijaa jotka hokevat hoosiannaa matematiikan kursseilla, mutta pärjäävät muuten aivan hyvin. Esimerkiksi juuri kansantaloustieteen peruskurssit eivät huimia matemaattisia valmiuksia (ainakaan minun mielestäni) vaadi.
kantsii lähteä, niin sitä on vähempi kun koulun valitset sopivasti.. mutta ilman matikkaa ei silti selviä, i-taso ei riitä.
kantsii lukea sitä jonkun opastuksella tai itsenäisesti
ei ruotsiin, siellä niillä on lähtötaso parempi koska niillä on sitä enempi lukioaikana vissiinkin.