takapiha ongelma

ei viherpeukalo

kysyisin neuvoa viherpeukaloilta. minulla on uusi puutarha, istutukset tehty, rakennus aikana takatontti oli roinaa täynnä ja jäi laittamatta.
siinä on savi-hiekka-iso kivi sekaista täytemaata ja se on n 20 cm alempana muusta tontista. haluaisin siitä villin, suojan naapureilta. se on 5 m leveä ja 40 m pitkä kaistale. mitä siihen voisi istuttaa, olen yrittänyt kylvää lupiinin siemeniä, ajattelin ne ehkä kasvaa huonoissakin oloissa.? mullan ajo ei tule kysymykseen koska muu tontti on laitettu, eikä se onnistu särkemättä muita istutuksia.haluiaisn siihen metsän, mutta mikä siinä voisi kasvaa, se on aurinkoinen ja kuiva paikka. ja maa on huonoa.kiitos neuvoista!

4

613

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisi...

      ...vaikkapa iso- tai jättihirvenjuuri? Se ei paljon maalta vaadi, kasvaa tiheään, ja kaksimetriseksi. Ei mitenkään hassumman näköinenkään, ainakaan rikkaruoho-lupiineihin verattuna.

      Siemeniä varmasti löytyy monestakin nettikaupasta.

    • puutarhaaja

      Aika vaikeahan se on ilman kunnollista multakerrosta saada kasvamaan mitään. Aikaa myöten tietty tulee kaikenlaista luonnonkasvillisuutta, enemmän tai vähemmän kaunista. Jos metsää kaipaat, niin istuta erilaisia puun taimia, ne on aikas sitkeitä selviämään, varsinkin pienet taimet. Kunnollinen istutuskuoppa hyvälllä mullalla täytettynä tietysti parantaa kasvumahdollisuuksia huomattavasti.

      • eivät kaukaa kuki ja hethken päästä olet niiden kanssa hukassa, koristevattu kasvaa melkein missä vaan, ja leviää liiaksikin juurakoistaan, meillä rivarissa naapurin takapiha-aidaksi tätä istutti ko.puskan alkuja, peittää nopeasti näköyhteyden isoilla lehdillään


    • Anonyymi

      Huoltoasemien takapihat keltainen vamma pohja keskustelut.

      Kahvi muki kädessä kävelevät muiden liikennevahigot autoja.

      Kolari taksit Pihtipudas nuoret amis jatkaa .

      Mihin sijoitetaan poliisi työ j vaa ajan kolari autot.

      Takapihan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      29
      2312
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      29
      1642
    3. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      24
      1423
    4. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1412
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1082
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      121
      1044
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      916
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      237
      877
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      14
      747
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      730
    Aihe