Eli minulla on kotona 8megan yheys, mikä on pätkinyt siitä lähtien kun nopeus nostettiin 2-8. Pari viimeviikkoa se on ollut todella hidas, eri nopeustesteillä on ollut korkeitaan. 256kbs.
Katsoin soneran sivuilta saatavuuskyselystä sattumalta mitä nopeutta tänne saisi, ja siellä näkyi olevan tuo 256, vaikka edelleen laskutetaan 8megaista? Miten ihmeessä tämä on mahdollista.
Katsoin soneran sivuilta saatavuuskyselystä sattumalta mitä nopeutta tänne saisi, ja siellä näkyi olevan tuo 256, vaikka edelleen laskutetaan 8megaista? Miten ihmeessä tämä on mahdollista.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tähän osaa vastata ehkä operaattori paremmin kun tämän palstan lukijat...
tarkoitettu operaattorin asiantuntijoille eikä sinulle.
siis ennen 2 meganen, etkä kiinnittänyt huomiota, nopeutta nostettu vaikkei mahdollista....hiukan haiskahtaa, sori vaan..!
Siis kun oli 2megainen yhteys, se ei pätkinyt ollenkaan, nettipankissa pystyi maksamaan laskut ilman että meni 3 tunnuslukua siihen että netti oli pätkäissyt. Ei sitä nopeutta ilmoittamatta nostettu, vaan vuosi sitten sonera tarjosi 8megaista pari euroa kalliimmalla hinnalla.
Riippumatta siitä mikä on tuo mahdollinen maksiminopeus ko. linjalla, niin ei sen pitäisi silti pätkiä. Jos linja laadultaan/pituudeltaan sallii vain 256kbps, niin modeemin synkronoiduttua pitäisi toimi pätkimättä. Eli tässätapauksessa kyseessä on joko rikkinäinen modeemi tai vikaa linjassa. Voi myös olla, että modeemin linjakoodi on "vanha" jos/kun nopeusluokkaa on nostettu. Kannattaa tarkistaa onko modeemille tuoreempa firmistä. Mutta kannattaa olla yhteydessä operaattoriin.
Tässä tapauksessa suosittelen olemaan suoraan yhteydessä Sonera Vikapalvelun numeroon 020 690101 (mpm/pvm), jotta asia pystytään tarkistamaan.
Soittohetkellä kannattaa olla paikan päällä, jotta linjaa voidaan tutkia jo puhelun aikana.
T: Lauri Soneran asiakaspalvelusta