Ihmisoikeusjärjestö selvittää

no mitä sitten

Täällä jo kuulen samppaniapullojen poksahtelevan siitä, että nyt päästään ehkäisykiellosta. Uutinenhan oli vain, että järjestö selvittää.

Vielä kun tarkistaa mitä kaikkea ihmisoikeusjärjestö on ollut vaatimassa, niin kyseisellä järjestöllä voi sen jälkeen pyyhkiä lattiaa.

7

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyhymä ja pölijä

      "Vielä kun tarkistaa mitä kaikkea ihmisoikeusjärjestö on ollut vaatimassa, niin järjestöllä voi sen jälkeen pyyhkiä lattiaa."

      Mitä se Ihmisoikeusliitto on sitten ollut vaatimassa? Kerro lisää kun en tunne asiaa.

      • hohhoijakkata

        voi tätä uusavuttomien määrää


      • liian suuri...
        hohhoijakkata kirjoitti:

        voi tätä uusavuttomien määrää

        kun otetaan huomioon kuinka moni ei osaa vielä ehkäistä raskautta suomen maassa. Tälle pitäis teherä jotain.


      • eivät ehkäise
        liian suuri... kirjoitti:

        kun otetaan huomioon kuinka moni ei osaa vielä ehkäistä raskautta suomen maassa. Tälle pitäis teherä jotain.

        eikö suomessa saa ehkäistä?


    • En itse usko tämän paljoa vaikuttavan. Hetken keskustellaan tai lähinnä ei-vl:t keskustelee.
      Vl-oppi ei tästä tule muuttumaan, jatkossakin saarnataan että lapset ovat Jumalan lahjoja ja ne tulee ottaa vastaan.

    • vaatinut?

      Tupakanpolttamiseen kasvattamisen lopettamistako?

    • sitten.

      Pyyntö enkäisykiellon tutkimiseen osoittaa juuri sitä, että liikkeen sisällä ei pystytä ehkäisystä keskustelemaan, vaikka väite kuuluu, että kaikesta voi puhua. Sehän tässä monia veeälliä riepoo, kun siionin muka sisäinen asia on pitänyt viedä ihmisoikeusliiton tutkittavaksi.

      On vaikea ymmärtää, että vl-herätysliike määrittelee perheen sisäisetkin asiat ja puuttuu kirjoituksillaan maakuukamariasioihin. Sen kyllä ymmärrän, että suuri joukko uskoo tuon 'ehkäisy kaikissa muodoissaan' on syntiä, mutta jokainen vl ei tunnu olevan sitoutunut yhteiseen omaantuntoon.

      Lapset ovat normaali seuraus avioliitossa, mutta autuuden ehdoksi sitä ei pidä lukea. Ei herätysliikekään saa yrittää muokata jäseniään samaan muottiin tyyliin, että jos vahva jaksaa, niin heikonkin on jaksettava.

      Tässä hyvinvointivaltiossa on mahdollisuus suureenkin lapsimäärään, mutta jos näin ei olisi, niin mitä sitten. Tätä ei tule johtajisto ajatelleeksi lainkaan. Milläs sitten pyyhitään lattiaa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      295
      46160
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      55
      11569
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      276
      11204
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      58
      9966
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      95
      8759
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      311
      6867
    7. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      20
      3921
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3616
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3540
    10. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      4
      3529
    Aihe