SRK:n pääsihteeri Aimo Hautamäki tekeytyi täysin muistamattomaksi Ilta-Lehden haastattelussa kun häneltä kysyttiin SRK:n lanseeraaman ehkäisykiellon- ja synnin vaikutuksista vl-naisten kuolleisuuteen.
Lisäksi hänellä meni pupu pöksyihin kun kysyttiin, että onko tälläistä ehkäisykieltoa olemassa. Hän vaan väisteli tuttuun vl-tyyliin ja kertoi ottavansa kantaa selvityksen jälkeen. Tiedämme, että SRK:n johtokunta miettii kuumeisesti, että miten tiukka kadottava synti-kansa saataisiin muljautettua julkisuuteen "suositukseksi" tai joksikin muuksi vähemmän tuomitsevaksi..
Raamatusta kun ei löydy perusteita ehkäisykiellolle. Eikä varsinkaan ehkäisysynnille -on se sen verran perustavanlaatuinen kysymys, että jos Jumala olisi halunnut synnillistää perhesuunnittelun, olisi Hän laittanut sen Kymmeneen käskyyn! (Vaikka yhdenneksitoista, vai oliko se siinä hajonneessa savitaulussa?)
SRK on huomannut ihmissääntöjensä
13
1134
Vastaukset
- ei ole mitään
kieltoa... en minä ainakaan ole nähnyt mitään kieltoa tai ohjetta mikä koskisi tätä asiaa 36 vuoden aikana...
- on peräti 36
lasta vai?
Vai et ole OHJETTAKAAN nähnyt, pelkästääkö kuullut vai etkö sitäkään? Tämähän menee jo PATOLOGISEKSI VALEHTELUKSI! - Kempelainen
on peräti 36 kirjoitti:
lasta vai?
Vai et ole OHJETTAKAAN nähnyt, pelkästääkö kuullut vai etkö sitäkään? Tämähän menee jo PATOLOGISEKSI VALEHTELUKSI!kuulemisesta?
- vuosimallia 53 exvlm
Neuvo ja kielto on vl-yhteisössä aivan sama asia. Vl-yhteisön sanonta " uskova haluaa noudattaa seurakuntaäidin neuvoja" on tapa kiertää kielto-sanaa. Entäpä jos ei halua noudattaa puhujain ja seurakuntavanhinten päättämiä ihmisneuvoja. Tiedän...sanot,että pyhän hengen avaamana seurakunta on päättänyt... Mitä tekikään HS 70-luvulla mukamas pyhän hengen avaamana.
Muistelehan myös muitakin seurakunnan neuvoja ja mitä siitä on seurannut,jos uskova on ollut tottelematon seurakunnalle. Avainsana voisi olla hoitokokous. . - kuulehasie
Mekin jotka emme ole käyneet ikinä vanhoillisten seuroissa, tiedämme totuuden.
Vanhoillislestadiolaisen opin mukaisesti luonnonjärjestykseen puuttuminen, (syntyvyyden säännöstely) aiheuttaa seurakunnasta ("Jumalan valtakunta") erottamisen, eli tuomitsemisen helvettiin. kuulehasie kirjoitti:
Mekin jotka emme ole käyneet ikinä vanhoillisten seuroissa, tiedämme totuuden.
Vanhoillislestadiolaisen opin mukaisesti luonnonjärjestykseen puuttuminen, (syntyvyyden säännöstely) aiheuttaa seurakunnasta ("Jumalan valtakunta") erottamisen, eli tuomitsemisen helvettiin.Toisaalta synnit voi saada anteeksi..
- Kempelainen
SRK:n pääsihteeri Aimo Hautamäki tekeytyi täysin muistamattomaksi Ilta-Lehden haastattelussa kun häneltä kysyttiin SRK:n lanseeraaman ehkäisykiellon- ja synnin vaikutuksista vl-naisten kuolleisuuteen. ** Tässä näkee minkälainen on ”jumalan huoneen hallituksen sihteeri” On siinä ”jumala” Hänen kanssaan vielä liemessä.
Pelle mikä pelle. Valhe on VL evankeliumi. Pelko on vain vankeustuomisota Hänelläkin, kuten Voittosella, ja se ei ole kaukana.
Suurin ongelma on se, että Hautamäen tuki9joita on ollut palstalla satamäärin mm ehkäisyasiassa, kuten OO, Jani S yms. Taitaa vähän nolottaa, vai onko jotain uutta.
Eikö >Vl kansa jo tajua, mikä lahko tuo on.- Aika...
vekkulia.
- Lue enemmän, luulet vähemmän
jo 80-luvulla: lainaappa kirjastosta kirja "Näin on uskottu", (Gummerrus Kirjapaino Oy, Jyväskylä 1990.) ja etsi siitä silloisen puheenjohtajan Erkki Reinikaisen artikkeli vuodelta 1988.
Miksi SRK:n pitäisi jatkuvasti julkisesti vastata saman pienen piirin esittämiin valheellisiin ja ilkeämielisiin syytöksiin?- ihmettellöö
Eikö valhetta ole saarnattu teillä synniksi??
Kuinka voidaan yrittää valheen avulla kieltää ja kiertää asioita joilla on satoja siminnäkijöitä ja korvinkuulijoita??!!
Ette petä tällä muita kuin itseänne arvon vanhoillislestadiolaiset. - piiri",
joka esittää SRK:lle liian vaikeita kysymyksiä...
piiri", kirjoitti:
joka esittää SRK:lle liian vaikeita kysymyksiä...
Ainakin tämä juttu on otettu Kotimaa-lehdestä, IL ei ole panostanut asiaan muuten kuin lisäämällä sen omiin uutisiinsa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200901178930706_uu.shtml
Jos asian tiimoilta on muita lehtijuttuja olemassa niin otan mielellään linkkejä vastaan.
- sieltä iltsikasta!!!
Kysyisivät saako vl sanoa että heillä on sääntöjä!
Jos vl sanoo että heillä on sääntöjä, hän on väärin uskomassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2410965- 418248
- 1265267
- 1433646
- 693578
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353524- 333157
- 552529
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak352021- 281786