Kyllä suomalaisten mäkijoukkue

on kovin kaposella

pohjalla. Kun täytyy vanhoja "kehäraakkeja" Kiurua, Hautamäen Jussia ja Lindströmiä käyttää. He ovat motivaationsa hypänneet ei heistä tule enää huippuhyppääjiä. Ottaisivat Niemen tapaisia nuoria mukaan enemmäm noitten raakkien tilalle. Heillä riittää vielä motivaatioita ja intoa tulla huipulle.... kohta tuo Ahosen Jannen poikakin läpilaskijat voittaa..

2

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paras voittaa

      Kyllä kaikille hyppääjille tulee antaa mahdollisuus näyttää kilpailukunto! Luulen että niin vanhat kuin nuoret hyppääjät ovat harjoitelleet lujasti. Kaikilla on myös halu menestyä mutta teknikka ja henkinen puoli tökkii.

      On todellakin totta että Suomen mäkihyppy on kapealla pohjalla. Mutta näin on aina ollut ja tulee olemaan. Välissä meillä oli jopa useita mitalittomia arvokisoja 1960 - 1970 luvuilla ennen kuin Nykäsen Matti ja muut sankarit nosti Suomen huipulle.

      Monet kisat on yksi onnistuja pelastanut. Mitallin tullessa unohdetaan heikommin pärjännet.

      Tällä hetkellä on kolme varmaa MM-kisoihin lähtijää. Neljäs ja viides täytyy valita huolella. Päivän kunto ratkaisee, kenellä alkaa hyppy kulkea sen tulee päästä kisoihin.

      Joukkuemäkeen tarvitaan nyt heti neljä hyvää hyppääjää! Tulevaisuuden kisoihin valitaan sitten sen ajan paras joukkue. MM-kisoista ei haeta enää kokemusta, siellä taistellaan mitalleista.

      Nuorille hyppääjille on kyllä runsaasti Continentaali-cup:ia ja MC-kisoja hankkia kokemusta.

      • Eikö voisi korjata.

        Harjoittelu. (lisää jo kesällä)
        - voimaharjoitus
        - henkinen koulutus
        - tekniikka harjoitus

        Kilpailu.
        - edl.iltana nukkumaan klo 10
        - henkinen valmius( valmentaja)
        - hyvä suksihuolto
        - ja mäkeen.

        Kiihokkeeksi lisää hintaa, niin että pystyy harjoittelemaan täysipainoisesti.
        Vanhoille asennevammaisille potkut.
        Jälkikasvu turvattava. Heille kilpailuja joiden tuloksia julkaistaan mediassa. Parhaat palkitaan rahalla eikä tinatuoilla. Valmentajille bonuspalkat.

        Jos ei ala tapahtumaan, niin minä tulen täältä ja annan kaikille mäkivalmentajille sekä johtajille turpaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3743
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2474
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      34
      2021
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      22
      1757
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1689
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1598
    7. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      100
      1592
    8. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1457
    9. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1446
    10. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      22
      1409
    Aihe