New Yorkista bussilla Washingtoniin ym

Matkaajat hoi!

Kokemuksia ja hinta-arvioita tuollaisesta matkasta, siis bussilla NY -> Washingtoniin Valkoista Taloa katsomaan, tai Bostoniin tai peräti Buffaloon Niagara Fallseille. Onko lippuja saatavana etukäteen esim. netistä vai onko totta se mitä olen kuullut että usein kaukobussilippuja myydään vain asemalla paikan päällä..?
6964
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

jos olet Manhattanilla, hyppäät junaan, on kaikkein nopein ja niitä menee.
Bussilla matka kestää.

Äänestä
  • Vuokra-auto on kyllä kätevin tapa likkua USA:ssa. Junalla pääsee toiseksi parhaiten. Esim. New York - Philadelphia menopaluu 29$ (vaihto Trentonissa).Paikallisjunat ovat paljon halvempia kuin AMTRAK(sama matka 100$). Liput voit ostaa automaatista asemalta. Pensylvanian asema sijaitsee parin korttelin päässä Empire States Buildingista pääpostin alla 8 avenuen ja 33 streetin kulmassa. Tältä asemalta pääset kaikkiin muihin suuntiin paitsi Long Islandille jonne lähdetään Grand Central asemalta Met Life pilvenpiirtäjän vierestä. Homma sujuu näinkin koska suurkaupungeissa et tarvitse autoa. Kokemukseni linja-autoista on huonot; hitaita, kuluneita ja aikataulut epäsopivia.

    Äänestä

  • dan kirjoitti:

    Vuokra-auto on kyllä kätevin tapa likkua USA:ssa. Junalla pääsee toiseksi parhaiten. Esim. New York - Philadelphia menopaluu 29$ (vaihto Trentonissa).Paikallisjunat ovat paljon halvempia kuin AMTRAK(sama matka 100$). Liput voit ostaa automaatista asemalta. Pensylvanian asema sijaitsee parin korttelin päässä Empire States Buildingista pääpostin alla 8 avenuen ja 33 streetin kulmassa. Tältä asemalta pääset kaikkiin muihin suuntiin paitsi Long Islandille jonne lähdetään Grand Central asemalta Met Life pilvenpiirtäjän vierestä. Homma sujuu näinkin koska suurkaupungeissa et tarvitse autoa. Kokemukseni linja-autoista on huonot; hitaita, kuluneita ja aikataulut epäsopivia.

    pitäisi saada varattua ennalta liput, ei amtrak, välille NY - Washington ja takaisin. onnistuuko netin kautta? kun majoituskin pitäisi varata, ei viitsi jättää junalippua sen varaan että saiskohan asemalta..

    Äänestä

  • djg kirjoitti:

    pitäisi saada varattua ennalta liput, ei amtrak, välille NY - Washington ja takaisin. onnistuuko netin kautta? kun majoituskin pitäisi varata, ei viitsi jättää junalippua sen varaan että saiskohan asemalta..

    Menet Hattanilla Portartturin pussiterminaaliin ja ostat lipun Pääkaupunkiin. Mikä siinä on niin vaikeaa? Pussivirmoilla (esim. Kreihaund ja Peter Pan) on lipunmyyntipuljut terminaalissa. Pusseja lähtee pari tunnissa.

    NY-DC -välin pussit ovat siistejä, joskaan niiden taso ja matkustusmukavuus eivät ole niin sanotusti paarilla täkäläisiin pitkänmatkanpusseihin verrattuna. Matka kestää 4-5 tuntia. Junavaihtoehto, ainakin Amtrak, on huomattavasti kalliimpi.

    Äänestä

Naputtele kokeeksi vaikka www.greyhound.com ja sieltä linkkejä. Esim. "Tickets". Sieltä niitä vastauksia löytyy.

Äänestä
  • Ongelma on se, että greyhound.com tarjoaa lippujen ennakko-ostomahdollisuuden vain US luottokortilla ja US osoitetietoja vastaan. Tarkistavat kuulemma että kortin osoite vastaa laskutusosoitetta. Voisiko tätä kiertää siten, että ilmoittaisi hatusta paikallisen jenkkiosoitteen, vaikkapa hotelliinsa, ja tyrkyttäisi kuitenkin suomalaista visaa tai amexia tai masteria? kokemuksia vastaavasta.. ?

    Sivuilta en löytänyt halaistua sanaa international matkaajia varten.. kaikki on pelkkää US kansaa varten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


djg kirjoitti:

Matkaajat hoi!

Kokemuksia ja hinta-arvioita tuollaisesta matkasta, siis bussilla NY -> Washingtoniin Valkoista Taloa katsomaan, tai Bostoniin tai peräti Buffaloon Niagara Fallseille. Onko lippuja saatavana etukäteen esim. netistä vai onko totta se mitä olen kuullut että usein kaukobussilippuja myydään vain asemalla paikan päällä..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu