Webmail support team -niminen lähettäjä on nyt muutaman kerran lähettänyt tökeröä huijausyrityspostia:
Hyvä helsinki.fi sähköpostin käyttäjät, Tämä viesti on Multimedia Center kaikille meidän inari.fi e-mail Tilin omista. Olemme tällä hetkellä Euroopan päivitystä meidän tietokanta sekä e --mail Centerissä. Haluamme poistaa kaikki helsinki.fi sähköpostitilit luoda enemmän tilaa uusia tilejä.
Jos haluat estää tilin helsinki.fi sulkeminen, sinun on päivitettävä , että me tiedämme, se on läsnä käyttää tiliä. Olemme olleet lähetät tämän viesti kaikille e-mail-tilin omistajat ja se on viimeinen huomautus / todentamismenettelyä.
Vahvista e-identiteetti aikana
Sähköposti Käyttäjätunnus: .......... ......
Sähköposti Salasana: ...............
Syntymäaika: .................
Territory: .................
Varoitus! (helsinki.fi) omistajan tilille, joka jos kieltäytyy päivittää huomioon jollei seitsemän päivän kuluessa tämän varoituksen menettää sen tili. Tietosuojastasi. Kirjaudu ulos, kun olet valmis ja pois päältä selaimella ottaa.
HUOM: Kaikki lähetetty E-mail: [email protected]
Kiitos, että käytät helsinki.fi huomioon! Varoitus Code. HUOM: Tämä viesti avulla (helsinki.fi) e-mail suojelija yksikkö. Viesti lähetetään takaisin sinulle jälkeen on Tarkista huomioon ennen tilin voidaan palauttaa. Okei varaukseen. Tämä viesti on HELSINKI.FI mail käyttäjät Centerissä.
tökerö kalasteluyritys
3
610
Vastaukset
- MinäIte.
Paljon on huonoa suomenkieltä, huomaa heti.
Esimerkiksi tuossa lopussa.
"Viesti lähetetään takaisin sinulle jälkeen on Tarkista huomioon ennen tilin voidaan palauttaa. Okei varaukseen. Tämä viesti on HELSINKI.FI mail käyttäjät Centerissä."- alussa
Nyt kyllä tuosta pitäisi normaalijärkisen huomata huijaus jo ekasta lauseesta. Tai oikeastaan jo lähettäjän meiliosoitteesta.
- ei mitkään
luotettavat tahot lähesty asiakasta sähköpostillaEI KOSKAAN!Ja vielä vähemmän mitkään "webmail tiimit".Tuossa on jo se kohta,mikä paljastaa viestin todellisen tarkoituksen,ja sitten todella se hoono soomekielt...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3512133IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk501683Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1541343Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.891234- 1431188
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021161Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851092Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701067Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten91058Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48982