Tosi tyhmä kysymys

Onko se niin, että jos nartulla ei ole juoksuja ja uros hyppää päälle ja rykittää, voiko narttu tulla tiineeksi muun kuin juoksun aikana?
11980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

siis koirani on 5½ kk ikäinen pentu ja tämä rykittäjä oli 8 kk ikäinen pentu. Ymmärtääkseni silläkään ei ollut vielä juoksuja, mutta kovin tuntui tietävän mitä tekee. Mielestäni urosten omistajat saisivat paremmin pitää koiransa kiinni! Itse kun olen varovainen, mihin koirani päästän.

Äänestä
  • Narttu ja narttu? Eivät voi tulla raskaaksi keskenään.

    Äänestä

  • siis? kirjoitti:

    Narttu ja narttu? Eivät voi tulla raskaaksi keskenään.

    tarkemmin. Siinä kirjoitetaan aika selvästi uroksesta. Aloittaja tarkoitti juoksulla varmaan murrosikää?

    Äänestä

  • Narttukoira voi tulla kiimaan jopa jo puolen vuoden iässä. Oletkos huomannut koirassasi mitään merkkejä kiimasta? Jos olet huolissasi siitä että koirasi on tullut kantavaksi vie se eläinlääkärille tutkittavaski jotta sille voidaan antaa tiineyden keskeytyslääkitys.

    Äänestä

  • satu sinikka kirjoitti:

    Narttukoira voi tulla kiimaan jopa jo puolen vuoden iässä. Oletkos huomannut koirassasi mitään merkkejä kiimasta? Jos olet huolissasi siitä että koirasi on tullut kantavaksi vie se eläinlääkärille tutkittavaski jotta sille voidaan antaa tiineyden keskeytyslääkitys.

    mutta koira on meidän perheessä ensimmäinen ja siksi olen epätietoinen. Ei narttupennullamme ainakaan selviä oireita ole ollut murkkuiästä mutta näillä pikkukoirilla kuulemma voi alkaa juoksut jo 6 kk iässä, siksi tätä mietin. Mutta kiitti vastauksista.

    Äänestä

  • Moi! Tiedätkö sinä, tai tietääkö kukaan muukaan, miten vanhana uros-koiran kivesten tulisi laskeutua?? Meilläkin on koira ekaa kertaa ja ollaan ihan hädissämme, kun kiveksiä ei ala pienelle tulla, tai sitten emme osaa katsoa/kokeilla... Koiramme on puolen vuoden ikäinen ja se on rodultaan kleinspitz. helppiikee, jos tiiätte! Todella nolo ja tyhmä kysymys, mutta toivottavasti ymmärrätte... =D

    Äänestä

  • kleini-tyttö kirjoitti:

    Moi! Tiedätkö sinä, tai tietääkö kukaan muukaan, miten vanhana uros-koiran kivesten tulisi laskeutua?? Meilläkin on koira ekaa kertaa ja ollaan ihan hädissämme, kun kiveksiä ei ala pienelle tulla, tai sitten emme osaa katsoa/kokeilla... Koiramme on puolen vuoden ikäinen ja se on rodultaan kleinspitz. helppiikee, jos tiiätte! Todella nolo ja tyhmä kysymys, mutta toivottavasti ymmärrätte... =D

    olla laskeutuneet kyllä jo tuossa iässä. Eipäs ole eläinlääkäri huomauttanut mitään. Tilaa aika lekurille jotta katsoisi missä vika.

    Äänestä

  • on itse velvollinen huolehtimaan koirastaan, et voi syyttää uroksen omistajaa tai urosta, itse päästit lähelle.

    Jos ei muuten niin voi avata sen sanaisen arkkunsa ja sanoa, ettei halua toista lähelle tai vaikka että meillä on juoksut!

    Äänestä

  • satu sinikka kirjoitti:

    Narttukoira voi tulla kiimaan jopa jo puolen vuoden iässä. Oletkos huomannut koirassasi mitään merkkejä kiimasta? Jos olet huolissasi siitä että koirasi on tullut kantavaksi vie se eläinlääkärille tutkittavaski jotta sille voidaan antaa tiineyden keskeytyslääkitys.

    Tarkoittiko tuo keskeytyslääkitys jotakin ainesta, joka pysäyttää raskauden? Vaikutan ehkä tyhmältä, mutta minullakin on vielä asioita opittavana. Mitä varten siis tuo keskeytyslääkitys annetaan?

    Äänestä

  • pitäisi kirjoitti:

    olla laskeutuneet kyllä jo tuossa iässä. Eipäs ole eläinlääkäri huomauttanut mitään. Tilaa aika lekurille jotta katsoisi missä vika.

    Niin pitää varmaan tilata, koska suussakin on hieman ongelmia... "Maitohampaat" eivät ole lähteneet oikeitten "rautahampaitten" edestä pois ja ne pitää varmaan poistaa. Rokotuskerroilla eläilääkäri sanoikin, että tällä rodulla on hammasongelmia... Samalla kysytään tota toistakin juttuu! Kiitos paljon neuvosta! =D

    Äänestä

  • omistaja, kirjoitti:

    on itse velvollinen huolehtimaan koirastaan, et voi syyttää uroksen omistajaa tai urosta, itse päästit lähelle.

    Jos ei muuten niin voi avata sen sanaisen arkkunsa ja sanoa, ettei halua toista lähelle tai vaikka että meillä on juoksut!

    tiukasti hihnassa toisista koirista, mutta jos uroksen omistajalla on 30 m pitkä hihna löysällä, kyllä se koira äkkiä sieltä narujensa kanssa hyökkää. Aina ei ole itestä kiinni. Meitä kun on monenlaisia taluttajia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


taas kerran ihmettelyä kirjoitti:

Onko se niin, että jos nartulla ei ole juoksuja ja uros hyppää päälle ja rykittää, voiko narttu tulla tiineeksi muun kuin juoksun aikana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu