Seurat ahdistavat...

Eikö niitä voisi uudistaa

Miksi vanhoillislestadiolaisuudessa seurojen rakenne on pysyny samanlaisena kuivana vuosisadan? Eli ensin lauletaan, sitten puhuja nousee puhujankorokkeelle. Pitää seurapuheen yleensä hitaalla temmolla. Puheen jälkeen taas pari laulua, joista ensimmäisen laulun aikana kannetaan kolehti. Sitten seuraa kahviväliaika ja seuraava puhe. Miksi seurojen rakennetta ei voisi muuttaa mielenkiintoisemmaksi. Puheen lisäksi voisi olla jotain mielenkiintoista ohjelmaa ja jotain musiikkiesityksiäkin. Väkikin pysyisi paremmin hereillä, eikä niin iso-osa häipyisi väliajalla. Nykyisin kun tahtoo aina käydä niin, että ensimmäinen puhuja saa puhua lähes täydelle salille, kun taas toisen puhujan puheet kaikuvat lähes tyhjille seinille.

5

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juon kotona

      Kyllä tosiaan seuramenoja voisi tehostaa. Homma mahtuisi aivan mainiosti tuntiin, jos vain halua olisi.

      • Nimetön

        joka avataan kun homma on loppu.


      • Eiköhän ne kahvihetket ole tärkeä osa varainhankintaa.


      • jopet-snow
        irwin.badman kirjoitti:

        Eiköhän ne kahvihetket ole tärkeä osa varainhankintaa.

        kyseessä liene kuitenkin vl-tyyliin tupakkatauko, jolloin voi tietysti myös hörpätä pikaiset kahvit. Pääasia tietty tuo tupakointi jota yli 95% nuorista ja aikuisista vl:ista harrastaa.


      • Eppäilevä Tuomas
        jopet-snow kirjoitti:

        kyseessä liene kuitenkin vl-tyyliin tupakkatauko, jolloin voi tietysti myös hörpätä pikaiset kahvit. Pääasia tietty tuo tupakointi jota yli 95% nuorista ja aikuisista vl:ista harrastaa.

        Tai olivat ainakin silloin vuosia sitten, kun itse jostain ihmeen syystä pyörin vl-piireissä. Kun joskus ennen seuroissa saattoi kuulla ihan oikeasti lahjakkaitakin saarnamiehiä, joilla oli puheen ja esiintymisen lahjat(ei nyt välitetä siitä, että sisältö oli samaa löpinää kuin muillakin), niin myöhemmin kuuli vain uneliaasti höpiseviä ukkeleita, jotka "siunattiin" puhujiksi ilmeisesti vain sen takia, että sattuivat kaveeraamaan paikallisyhdistysten vl-vaikuttajien kanssa.Keskustan jäsenkirjasta tuskin oli ainakaan haittaa.

        Miten mahtaisi olla nykyään, jos joskus huvin vuoksi istahtaisi seurapenkkiin. Kyllä varmasti huvi loppuisi nopeasti, kun ei tietäisi kumpi kiusaa enemmän:puiseva höpinä vai puutunut perse...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2952
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2621
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      100
      2226
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2084
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      331
      1846
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1178
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1165
    Aihe