diapam

terve kärsin jonkun verran lentopelosta onko kellään kokemusta auttaako diampam 10 mg siihen ????
6980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minullakin oli aikanaan lentopelko mutta sitten hurahdin matkustamiseen todella ja teen nykyään noin 15-20 lomamatkaa vuodessa.Lentopelko vain katosi yhtä äkkiä ja nykyään suorastaan kaipaan lentokoneeseen.Nykyään osaan nauttia matkasta jo lentokoneessa.Siellä tutustuu aina tosi mielenkiintoisiin ihmisiin jos haluaa ja toisaalta joskus maailma on uskomattoman kaunista katseltavaa taivaalta.

Kyllä Diapam tietysti auttaa lentopelkoon juuri akuutissa vaiheessa mutta jos et ole ennen käyttänyt niin suosittelen 5mg juuri ennen koneeseen menoa.Mutta jos olet menossa vain lyhyelle lennolle niin kyllä suosittelen ihan yhden hyvän terävän ottamista vaikka kaffen kanssa hyvässä seurassa.Se rentouttaa sopivasti.

Diapam aiheuttaa helposti riippuvuutta ja toisaalta saattaa muodostua ongelmaksi "helppona" ongelmanratkaisuna.Sitten syytä muistaa,että kofeiini heikentää Diapamin vaikutusta.Ja toisaalta Diapam alkoholi ei ole suotava yhdistelmä mitenkään.

Jos lentopelkosi ei ole hysteeristä luokkaa niin kyllä suosittelen ihan itsekurin käyttöä,sisua ja sitä 1-2 terävää kaffen kera.

Äänestä
  • ei kahvia missään tapauksessa,hyi helv...

    Äänestä

että ota se diapam ja pysy maassa. Minusta lentelevät ihmiset ovat hyvin itsekkäitä, kun aiheuttavat ilmastonmuutosta ihan turhilla lentomatkoilla.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä ja myöskin kaikki jotka pääkaupunki seudulla päivästä toiseen ajavat kotoa työhön ja työsä kotiin yksin henkilöautolla...juu heille kanssa pampulat huuleen ja julkiseen liikennevälineeseen tai vaihtoehtoisesti porukkaa kyytiin niin paljon kuin sallistusti autoon mahtuu etteivät saastuttele yksin!Pampulaa ja Kuria.Ai niin...monelta sun Tallinnan laiva lähtee? :-)))

    Äänestä

  • En sinuna oikeasti arvostelisi toisten ihmisten päätöksiä. Luuletko tosiaan että lennot lakkautetaan vaan sen takia kun pari hippiä huutelee facktoja kadulla.

    tottakai myönnän että ilmaston muutokselle pitäisi keksiä joku järkevä pysäytys keino mutta tuolla tavalla sinä et saa ketään puolellesi ilmaston muutosta vastaan.

    Suurin ongelma on se että kaikki ilmastonmuutos aktivistit on samanlaisia kuin sinä.

    Äänestä

Diapam on hermoja rauhoittava lääke.

Mutta pelko on aivan eri asia. Se on jännitystä.
Jännitykseen auttaa lihasten rasittaminen.
Käy tekemässä vaikka kunnon juoksulenkki ennen
lentokonereissulle lähtöä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aatu22 kirjoitti:

terve kärsin jonkun verran lentopelosta onko kellään kokemusta auttaako diampam 10 mg siihen ????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu