Floridaan mieli

menijät eka kertaa

Hei
Perheessämme äiskän ja iskän lisäksi on kaksi kouluikäistä poikaa.
On koluttu kaksin ja lasten kanssa monia paikkoja, mutta nyt lapset vaatii pääsyä Amerikkaan, lähinnä Florida kiinnostaa, siellä Orlando.
Talviaikaan olemme menossa.

Emme ole kovin halukkaita autoilemaan itse, vai onko se vaativaa??
Mitä suosittelette ensi kertaa menijöille?
Valmis paketteja vai itsenäistä matkaa?
Tuleeko hinnoissa sitä kautta suuria eroja?
Mistä voi ja kannattaa varata asuntoja jos haluaa itsenäisesti matkustaa?
Miten aikataulu, jos on kaksi viikkoa läh. välimatkat, Disneyland? Muuta mitä kannattaa suunnitella?

Kiitos vinkeistä:=)

t. menijät

4

1590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menossa

      Florida on hieno paikka matkakohteeksi etenkin talvella. Lue tuosta alapuolelta viestiketjuja, niistä löytyy paljon asiaa (vaikka paljon ihan turhanpäiväistäkin huulenheittoa :). Esim. ketjussa "paketti vs. omatoimi" on mielipiteitä kummankin asian puolesta. Näistä voitte miettiä mikä itsellenne sopii. Hinta- yms eroja tulee kyllä, mutta toinen tykkää äidistä ja toinen tyttärestä - näinhän se menee...

      "Perheellä matkaan" -ketjussa kirjoittelin mitä kautta minä olen vuokra-asuntoja etsinyt.

      Autoilu ei ole USAssa sen hankalampaa kuin Suomessakaan tuntemattomalla tiellä. Opasteet on hyviä ja selkeitä, ja navigaattori auttaa lisää. Jos vähänkään meinaatte liikkua, helpottaa auto tosi paljon, ja lisää matkustusmukavuutta ja joustavuutta.

      Toki, jos vietätte koko ajan Walt Disney Worldin sisäpuolella (majoitukset, useita huvipuistoja), ei autoa tarvita. Se sitten tulee aika arvokkaaksi, ja kun kerran tuonne saakka lennätte, kannattaisi ehkä kahden viikon reissulla vähän katsella muutakin.

      Aikataulu/välimatkakysymystä en ymmärtänyt. Googlen kartasta (maps.google.com) voi helposti katella satelliittikuvan kanssa kuinka pitkiä välimatkat on.

    • Loviisa

      Jos ehdottomasti ette halua autoilla niin Kissimeen hotelleista on bussikuljetuksia Disney Worldiin ja hotellit huomattavasti halvempia kuin huvipuistossa. Ei ole edes kovin paljon matkaa.

      Ei siella ollut mitenkaan vaativaa tuo autoilu, niin kuin ei taalla muuallakaan Floridassa. Minakin naisihmisena taalla ajan.
      Aika vaikeaa on taalla ilman autoa parjata, jos aikoo vahnkin liikkua, mutta jos aikoo olla vain disneylandissa niin tuo onnistuu Kissimeesta.
      Kissimeessa on myos hotellien lahella paikkoja, josta voi ostaa etukateen DW:n lippuja, ei tartte portilla jonottaa.Mukavaa matkaa teille, varmaan lapsille suuri elamys, kun aikuisestakin oli mukavaa siella Disney Worldissa.

      • jos sulla ei ole pätevää kartanlukijaa hommaa tom tom 930,siinä on kaistaopastuskin.tulin eilen ja mulla oli se mukana suurimmatkin käärmeen pesät selvitin sillä.


    • käyneet

      Muutaman kerran Floridassa. Menimme ensin Lake Worthtiin motelliin ja vuokrasimme tila-auton joka mielestäni on pakko olla 4:lle hengelle.
      Ajettiin avaruuskeskus-Orlando-Tampa huvipuisto-
      Key West-Miami.Motelleja on tienvarret täynnä eikä
      tarvitse etukäteen varata eikä tehdä tiukkoja aikatauluja. Ajaminen on hyvillä teillä helppoa.
      Hyvä kartta kannattaa ostaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      53
      8718
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      150
      5146
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      103
      4804
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3802
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      81
      3408
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      49
      3311
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      27
      2850
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      33
      2662
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      32
      2543
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2513
    Aihe