Sosiaalitoimelle.

Miksi opiskelia ei saa mitään toimeen tuloa,edes tilapäisesti.Koska mämä kelasta saatavat tuet riitävät vain vuokran maksuun .Ei pysty ostaan ruokaa, kirjoa, vaateista puhumattakaan.Eikä kotiväki pysty välltämäti aina auttamaan .Sain tässä hyvin epätoivoisen soiton omalta lapseltani.Kuka ottaa vastuun jos jotan tapahtuu.
Miksi narkomaaneja,varkaita ,limmassa oleita hyysätään.niile maksetaan kaiken maailman tuet ,jopa hotellipaketteja .Missä on aikaa pohtia uusia rosvouksia.
Opiskelija joka haluaisi hoitaa vielä asiansa,ei anneta edes mahdollisuutta.Ainakaan PORVOON sosiaalotoimistosta.
141002
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

tässä jokin aika sitten porvoon sossun virkalilijat kärähtivät
kun olivat panneet miljoonan vanhaa markkaa omalle tililleen .
Siellä on erittäin pimeitä ihmisiä, kaikki ruotsinkielisiä. Hui helvetti, mikä kaupunki

Äänestä

...mitä siellä valitetaan.
Opiskelijat joilla olisi mahdollisuus asua kotona muuttaa pois. mitä ihmettä ne mankuu rahaa? pitää saada sitä tätä ja tota, mutta kun rahat ei riitä. ei dokais ostelis vaatteita ynm. nii kyllä ne kelan korvaukset riittäis. vituttaa itse maksaa pienestä tilipussista veroja jotka menee opiskelijoille ja tyttömille ynm... asukaa kotona jos ei ole rahaa... menkää sit vasta luukulle kun siihen on pakko.

Äänestä
  • Tässä on kysymys opiskeliasta joka on asunut jo omillaan kohta kaksi vuotta,tyhmää vaatia hänen muuttaan takaisin kotiin,Kyllä meillä kaikilla on joskus vaikeaa rahojen kanssa.Eikä taatusti mene luukulle kuin ihan pakon edestä ,ja mistään dokaamisesta tässä ei ole kyse.Saa asumis ja opintotukea yhteensä 400euroo kuukaudessa vuokra on 380euroo ,revi siitä sitten.

    Äänestä

  • Tosi vihainen. kirjoitti:

    Tässä on kysymys opiskeliasta joka on asunut jo omillaan kohta kaksi vuotta,tyhmää vaatia hänen muuttaan takaisin kotiin,Kyllä meillä kaikilla on joskus vaikeaa rahojen kanssa.Eikä taatusti mene luukulle kuin ihan pakon edestä ,ja mistään dokaamisesta tässä ei ole kyse.Saa asumis ja opintotukea yhteensä 400euroo kuukaudessa vuokra on 380euroo ,revi siitä sitten.

    saman verranhan ne kaikki saa. kyl se sossusta varmasti saa lisää paalua kun vaa menee mankumaan. tai ottakoot opintolainan... on moni muukin muuttanut kotiin opiskelun välissä kun on huomannut ettei se raha puussa kasva tai sitten nukkunut kavereiden sohvilla.
    kato elämä on rankkaa..

    Äänestä

kaikki tuet lainaksi niin yhteiskunta ei joudu maksamaan toisten koulunkäyntiä... kyllä sitten alkais kiinnostaa ne "paskaduunitki" eikä kaikki olis niin vitun pitkälle koulutettuja...

Äänestä
  • Etkó tajua ei nykyaan tarvitse edes opiskella mihinkaan korkeeseen ammattiin,aina vaaditaan koulutus.Tamakin ammatti on todella juuri sita raskasta halpaa paskatyota.Ei kai nykyaan paase edes katua lakaiseen jos ei ole kaynny siihen koulutusta. Ilmeisesti pelkaavat ettei tieda mitenpain luutaa kuuluu pitaa.

    Äänestä

mene riehumaan sinne sosiaalitoimelle, eläkä täälä riehu

Äänestä
  • En omasta mielestäni riehu mitenkään,puhun vain todellista asiaa.Johon jokainen saa sanoa oman mielipiteensä,minusta se sellainen huumeista höpötys,ja sisäsiittoisuus on turhaa mellastusta.

    Äänestä

En opiskellut Porvoossa. Kansaneläkelaitos syyttä lopetti opintotuen ja sitä odotellassa en saanut sosiaalitukia. Koska en niitä saanut, ei ollut rahaa ja luottotiedot menivät ja kätevästi estyikin opiskelu ja vuosia jo olen ollut työtön.

Äänestä
  • Olen todella pahoillani puolestasi.Tassa menee koko uskottavuus sosiaalitoimeen.Luettuani juttusi,miksi ei ihmista auteta silloin kun
    kysymys on pienesta tilapaisesta avun hakemisesta.Eika mistaan vakituisesta toimeentulo tuesta .Olen huomanut,etta heilla on vain vakiasiakkaat,jotka saavat saanollisen toimeen tulon joka kuukausi ,siis miksi ei ihmista auteta maessa vaan vasta maen alla.





    .

    Äänestä

Siinä ratkaisu kaikkiin pulmiin, rahaa tulee ovista ja ikkunoista, kaikki saat ilmaiseksi, ei ole senjälkeen enää huolia...auvoinen elämä odottaa...

Äänestä
  • Näin se on ilmeisesti tehtävä,vielä lisäksi muutama varkaus, sekä hyviä valeita,niin varmasti onnistaa.

    Äänestä

  • Kun kerran ruvetaan, niin sitten vanhaksi renesanssiajan mestariksi, niiden tauluista maksetaan eniten. Ei kannata alkaa miksikään nälkäkurki-elämäntaiteilijaksi, vaan heti hyväksi ja kuuluisaksi. Näin on!

    Äänestä

Miksi kaytatte rahanne ,noille narkkareille ennen vuoden loppua,niin reilusti ,etta sita ei enaan ole oikeesti muille tarvitsioille.Eiko se pitaisi riitaa koko vuodeksi,viela on koko kuukausi jaljella ,harmitaa niin paljon koska opiskelia ei olisi tarvinut kun 30euroo sahkolaskuunsa ,mutta se evattiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tosi vihainen. kirjoitti:

Miksi opiskelia ei saa mitään toimeen tuloa,edes tilapäisesti.Koska mämä kelasta saatavat tuet riitävät vain vuokran maksuun .Ei pysty ostaan ruokaa, kirjoa, vaateista puhumattakaan.Eikä kotiväki pysty välltämäti aina auttamaan .Sain tässä hyvin epätoivoisen soiton omalta lapseltani.Kuka ottaa vastuun jos jotan tapahtuu.
Miksi narkomaaneja,varkaita ,limmassa oleita hyysätään.niile maksetaan kaiken maailman tuet ,jopa hotellipaketteja .Missä on aikaa pohtia uusia rosvouksia.
Opiskelija joka haluaisi hoitaa vielä asiansa,ei anneta edes mahdollisuutta.Ainakaan PORVOON sosiaalotoimistosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu