Onko olemassa mitään lakisääteistä aikaa missä
työnantajan pitää palkkaa koskevat tiedot toimittaa kassaa varten?
Jostain kuulin että kuuden päivän palkan voi saada jos asia kestää, mutta huhuja ehkä.
työnantajan pitää palkkaa koskevat tiedot toimittaa kassaa varten?
Jostain kuulin että kuuden päivän palkan voi saada jos asia kestää, mutta huhuja ehkä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla kelpasi omailmoitus tulevasta palkasta. Tuon perusteella laskettiin soviteltu päiväraha. Lähetin sitten noin kuukauden päästä saamani todistuksen kassaan. Jos tämä ei olisi onnistunut olisin viikon työntakia, joutunut olemaan puolitoista kuukkautta ilman mitään tiliä.
Palkka tuosta viikon hommasta maksettiin vasta kuukauden päästä työn päättymisestä.
Ilmeisesti olivat kassasta soittaneet myös työnantajalleni.
oli yhden päivän työpalkka. Ei onnistunut, piti odottaa kuukauden loppua eli yli kuukauden kun työoli tehty edellisen kuukauden viin´meisinä päivinä. Sitten vasta sain päivärahaa tästä kuukaudelta. Kyllä soviteltua päivärahaa savan tulee olla hyvä puskurirahasto että pärjäisi. Mulla ei ollut jäi vuokra maksamatta ja piti ottaa pikavippiä että sai vähän ruokaa ostetua.
Minulla oli hyvä tuuri kun työnantajani otti palkkaselvitysasian kassaan vakavasti. Mutta se edellytti sitä, että annoin työnantajalleni käteen paperit jotka heidän tulee toimitaa sille kassalle jolle minä kuulun. Siis ei työnantaja voi tietää sitä, että miellekkä kassalla tulisi tehdä selvitys. Ainakaan silloin, jos sitä ei itse kerro.
Nämä asiat tuppaa selvenemään vasta sitten kun on 1. kerran asian kokenut.