http://www.duggarfamily.com/index.html
Nämä ovat jotain evankelisia. Myös mormoneilla on suuret perheet ja katoliset vastustavat ehkäisyä ainakin retoriikassaan, vaikka käytäntö heillä onkin erilainen.
Nämä ovat jotain evankelisia. Myös mormoneilla on suuret perheet ja katoliset vastustavat ehkäisyä ainakin retoriikassaan, vaikka käytäntö heillä onkin erilainen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pimeyttähän on muissakin klikeissä, kuten niiden touhuja käsitteleviltä palstoilta voit havaita.
Herran Kansa ei ehkäise!
Aikamoista businessta ovat tehneet omasta perheestään.
On aika tutkia opit:
Jeesus on ainut välimies Jumalan ja ihmisen välillä.
1. Tim. 2:5
"Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,"
Uskoon voi tulla uskomalla Jeesukseen, ilman yhtään ihmisen julistuksiakin.(Korneluksen väki Ap.t. 10:40-48, Paavali AP.t. 26:15-16) Ihmiset voivat vain vahvistaa Taivaan julistuksen, mutta Raamatussa ei ole yhtään sellaista käytännön mallia. Tosin siitä vl:t ovat tehneet itselleen yksioikeuden oikeaan uskoon, mikä taas on jo harhaoppi.
Kun kaikilla on valtuudet julistaa syntejä aneeksi, miksi voi ne julistaa myös itselleen ja sanohan Raamattu, että uskomalla Jeesukseen saa synnit anteeksi (Ap.t.26:18) julistamisesta et tehdä missä kohtaa ehtoa.
Huomaamme, että tämä on seurakuntakuria käsittelevä kohta:
Matt. 18:15-18
” 15 Mutta jos VELJESI rikkoo sinua vastaan, niin mene ja nuhtele häntä kahdenkesken; jos hän sinua kuulee, niin olet voittanut veljesi.
16 Mutta jos hän ei sinua kuule, niin ota vielä yksi tai kaksi kanssasi, 'että jokainen asia vahvistettaisiin kahden tai kolmen todistajan sanalla'.
17 Mutta jos hän ei kuule heitä, niin ilmoita seurakunnalle. Mutta jos hän ei seurakuntaakaan kuule, niin olkoon hän sinulle, niinkuin olisi pakana ja publikaani.
18 Totisesti minä sanon teille: kaikki, minkä te sidotte maan päällä, on oleva sidottu taivaassa, ja kaikki, minkä te päästätte maan päällä, on oleva päästetty taivaassa.”
Käsittelee langennutta uskovaista ja hänen sulkemista kurinpiiriin, kuitenkin yrittämällä voittaa hänet kaikin keinoin takaisin, kun häntä verrataan tavallisiin syntisiin "pakana tai publikaaniin".
Seurakunnasta puhutaan tässä paikallisessa merkityksessä. Seurakunnassa tulee olla yksin Raamatunoppiin rakentuvat säännöt uskolle ja käyttämiselle.
Jakeessa 18:ssa puhutaan sitomisesta tai päästämisestä. Sitominen tehdään siinä tapauksessa jos syntiin langennut ja siinä elävä yrittää vakuuttaa omistamansa Jumalan armon, mutta ei tee parannusta syntielämästään, eikä tunnusta syntielämänsä. Huomattavaa on, että sitomisen tekee seurakunta ei yksi ihminen. Muistetaan, että seurakunnan pää on Jeesus Kristus taivaassa, eikä mikään saarnamies.
Jos sitten lankeemukseen joutunut tekee parannuksen, tunnustaa syntinsä on seurakunta kuten Jeesuskin antava hänelle anteeksi. Tätä tarkoittaa "seurakunnan päästämä" ja siihen osallistuu mahdollisuuksien mukaan jokainen seurakunnanjäsen yhteisestä päätöksestä, siksi puhutaan monikossa ja koko seurakunnasta. Tämän tähden ei tätä kohtaa voida käyttää yhden ihmisen syntien anteeksi julistamiseen tai niihin sitomiseen. Seurakunta ei voi valtuuttaa ketään toimimaan sellaisessa virassa, koska tämän vakavan kuripitoon osallistuu koko seurakunta ja jokaiselle pitää antaa oikeus sanoa mielipiteensäkin tarvittaessa tapaukseen.