tää alkaa olla jo kärsimätöntä :D ja joo tiedän, vauva syntyy eikä kukaa oo suutariks jäänny.
omituista on, ku viiikoilla 37 kohdunsuu oli jo auki 2 cm ja kanavaa ei ollut jälellä yhtää. kyllä tuossa ajassa se on auennut varmaa jo enemmänki. sanovat sillon että tuskin menee loppuu asti raskaus ja veikkailivat että syntyy viikossa, mut pyh.
ei oo supistellu eikä mitää, paitsi harjotussupistuksia on ollu, lapsivesistä ei oo tietoakaan. ensimmäinen lapsi tulossa ja odottavan aika alkaa olla kyllä kohta jo niin pitkä että..
ärsyttävää ku joka ilta aattelee, että ens yönä tulee varmaa lähtö mut ei. ja vaikee olla miettimättäkää ku joka ikinen aamu herään siihen, ku joku soittaa ja kysyy että joko oot synnyttäny. niin ärsyttävää!! :D ja soittasivat ees kerta viikkoon mut ku joka toinen päivä.
omituista on, ku viiikoilla 37 kohdunsuu oli jo auki 2 cm ja kanavaa ei ollut jälellä yhtää. kyllä tuossa ajassa se on auennut varmaa jo enemmänki. sanovat sillon että tuskin menee loppuu asti raskaus ja veikkailivat että syntyy viikossa, mut pyh.
ei oo supistellu eikä mitää, paitsi harjotussupistuksia on ollu, lapsivesistä ei oo tietoakaan. ensimmäinen lapsi tulossa ja odottavan aika alkaa olla kyllä kohta jo niin pitkä että..
ärsyttävää ku joka ilta aattelee, että ens yönä tulee varmaa lähtö mut ei. ja vaikee olla miettimättäkää ku joka ikinen aamu herään siihen, ku joku soittaa ja kysyy että joko oot synnyttäny. niin ärsyttävää!! :D ja soittasivat ees kerta viikkoon mut ku joka toinen päivä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tohon soitteluun sellainen juttu että mä en ainakaan sano tarkkaa laskettua aikaa tai huijaan sen viikolla eteenpäin niin kukaan ei soittele jatkuvasti! Ja sano niille suoraan että ilmoitat kyllä kun syntyyyyy!
kaikille sanonu että enköhän mä ilmota sitte ku se syntyy.. kohta laitan puhelimen kiinni enkä avaa sitä vasta ku sitte kun vauva on syntyny! :D
mulla kans tuntuu odotuksen kestävän ja vaan kestävän, en voi uskoa et saan koskaan pikkuista syliin, päivät tuntuu ikuisuuksilta. Mullekin neuvolassa sanottiin rv 37 5 alkaen et ens kerralla on varmasti jo vauvakin mukana, et kahdestaan tulen ja pyh.
Mulla on ollut paljon harjoituksia ja menkkamaisiakin lieviä supistuksia jotka tosin on loppunut.. niit ollut vain yks kaks päivässä.
Tänäänkin sellanen olo et ei mitään uutta. Ois ees limatulppa irronnut, mut ei mitään siihen viittaavaa. Ja esikoista täällä kans odotellaa =)
Paljon voimia sinulle, kuvittelisin et sulla on yhtä kauheaa kun mullakin
Mulla esikoinen tuli kolme pvää etuajas ja toinen 8pvää jäljes... Ei sulla auta tähän mikään muu ku et alat vaan rankasti odottelee sitä käynnistyspvää...eli jos menee sen pari viikkoa yli nii odotat sitä, elä mieti laskettua aikaa ja et millon tulee, raakasti pyyhit mielestäs! Tässä on se jekku et se tulee sillon ku sitä vähiten odottaa.......... Kokeiles ;) :P
Mulla nyt 39 4 ja odotus on kovaa. Toista odottelen. Eipä tässä muuten mitään, mutta mulla oli viikko sitten myös kohdunsuu auki 2cm ja kaulaa enää ihan vähän jäljellä ja pehmeä. Limatulppakin tuli sillon tiistaina illalla ja lääkäri sanoi vauvan olevan jo kiinnittynyt ja lähtökuopissa että ihan pian syntyy ja laskettuun aikaan ei varmaankaan mennä. No, tiistaina on viimeks supistellu eikä sen jälkeen kun satunnaisia supistuksia eli hiljasta on... Koko raskauden on supistellut ja on mietitty että koskakohan tulee ja kun eka käynnistettiin 36 6 niin tämä loppuajan odotus on minulle ihan uutta. No, toisaalta kun tuo esikoinen on vasta 1,5v niin päivät ei mene odotellessa. Kyllä se on sitten parin viikon päästä sylissä se toinenkin. Mutta myönnettäköön että on tämä aikamoista kyttäämistä että koska supistaa, onko kipeetä, mitä vuotoa jne jne.
Heissan vaan kaikille! Minulla nyt viikkoja 41 2 ja alan olemaan todella epätoivoinen! Ainoa mitä enää odotan on tuo yliaikakontrollikäynti torstaina, pitäisi keksiä jotain muuta ajateltavaa niin ehkä alkaisi tapahtua ;))
toivoa että alkaa kohta tapahtumaa :D ja ilmotelkaahan tänne jos jotai uutta ilmenee, nii minäki :) ja voi elämä tätä puhelin rumpaa, kaikki pitkin päivää taas soitellu! :D arghh.. xD
joo ja mäki aina toivon ku käyn vessassa, et olispa nyt limatulppa irronnu ja ihmeissäni kattelen paperia missä ei näy muuta ku valkovuotoa xD hah. mut tsemppiä vaa kaikille, kait se on alettava nukkumaan, ja tällä kertaa siinä toivossa, että ei se synny kuitenkaa yöllä :D
Niin ja mäkin menin viikko sitten mainitsemaan kaikille ketä meillä sattui käymään että lääkäri sanoi että paikat niin kypsät että pian tulee ja limatulppa tuli jne jne ja nyt tutut soittelee koko ajan vaikka la vasta ylihuomenna! On soitellu jo sen viikon verran. Oon kyllä sanonu että ei saa soitella pelkästään sen takia, vaan jos on muuta asiaa. Kyllä me ilmotetaan! Pari päivää on tullut taas harjoitussupistuksia mutta ei kummempaa.
Moro,täällää yks kans odottelee esikoisen syntymistä.Viikkoja 41 2,tulevana maanantaina käynnistetään jos ei sitä ennen maailmaan tupsahda.Todella tuskastuttavaa tämä odottelu mutta ehkäpä se on sen arvoista! Pärjäillään!
Ulkomailla kätilöt ja lääkärit määräävät seksiä jotta synnytys käynnistyisi.
Siemennesteessä on nimittäin sellaisia aineita jotka pehmentävät limatulpaa. Kannattaa kokeilla! Ei maksa mitään, on hauskaa ja sivuvaikutuksiakaan ei ole... ;) Kerran päivässä rittää! :)
(Tämä ei ole vitsi!)
olisi mies joka antais :(
samma här.. kaipa se sielt viel syntyy,pitäkööt äijä siemenesä :D
onnea loppusuoralle sulle sinne..
hah ja samoin sullekki onnea odotuksee :))