Mikäs ihme on tietokoneen suoritin ja mistä sen näkee mikä omassa konessa on? Ja sitte vielä mikä on prosessori ja miten sen näkee? Kiitos jo etukäteen heille jotka viitsivät auttaa.
tietokoneen suoritin?
4
921
Vastaukset
- prosessori
Suoritin on tietokoneen prosessori toiselta nimeltä. Sen näkee esimerkiksi kun kirjoitat
Suorita -> dxdiag -> ok
Myös kun klikkaat vistassa oikeanpuoleista hiirtä oman tietokoneen kohdalla ja menet "ominaisuudet" niin sieltä löytyy kanssa. Myös Vistassa löydät sen heti "aloituskeskuksesta" - prosessorin
päällä tuuletusrivoilla ja tuulettimella varustettu. Kotelon kun aukaisee, itse prosessoria ei juuri näy kyseisestä syystä. Älä sitten sotke sitä näytönohjainkorttiin, siinäkin on yleensä jäähdytin.
Suoritin ja prosessori on sama asia. Tietokoneen mukana tulleissa papereissa varmaan lukee, tai sitten purkamalla koneen ja katsomalle siilin alle tai koneen käynnistyksen yhteydessä voi lukea. Jostain valikostakin voi näkyä mutta tämä on käyttöjärjestelmäkohtaista.
- z: talla
cpu-z: talla näkee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495739- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434490Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197